“Otsida ja näha võimalusi ” on vaid mõned märksõnad, mis saatsid juba seitsmendat korda toimuvat maailma suurimat põllumajandustootjatele suunatud konverentsi – Alltech Global Dairy and Beef 2014. Tänavune konverents tõi kokku enam kui 700 farmerit 43. riigist. Konverentsil osalenud farmerid esindavad kokku enam kui 500 000 piima- ja lihaveisekarja. Sel aastal toimus Alltech Global Dairy and Beef Konverents Prantsusmaal, kaunis Normandia piirkonnas.
Normandia on Prantsusmaa liha- ja piimaveisekasvatajate oluline piirkond, kus peetakse üle 580 000 piimalehma ning enam kui veerand miljonit lihaveist. Märkimisväärne on ka selles piirkonnas põllumajanduses hõivatud inimeste arv. Normandia oli sel aastal ka kultuuriliselt rikas taust Alltech FEI Maailma Hobumängudele
Põllumajanduse keeruline hetkeolukord on tekitanud vajaduse aruteludeks teemadel, mis on liha- ja piimasektori jätkusuutlikuks arenguks üliolulised. Põhirõhu võtsid enda alla põllumajandusliku tootmise efektiivsuse suurendamine ning turustamine, kasumlikkuse jätkusuutlikuse tagamine. Konverentsil peeti nõu nii hetkeolukorra üle, kuid heideti pilk ka tulevikutrendidele, erilise tähelepanuga soovile olla üldisest arengust alati sammukese võrra eespool.
“Farmerid on ettevõtjad ning nad loovad endale parema tuleviku, kuid selleks on oluline kohandada tootmist muutuvas turusituatsioonis, võtta kasutusele tehnoloogilised uuendused ning julgeda võtta riske,“ rääkis Dr. Pearse Lyons, Alltech`i asutaja ning president.
Üheks enim kõneainet tekitavaks ettekandeks kujunes Katrine Lecornu, “European Dairy Farmers” liidu presidendi teemakäsitlus paljudes riikides eksisteerivast farmi tööjõu probleemist. Tänaste ja tulevastele farmerite üheks tähtsamaks valdkonnaks on farmi juhtimine, oskusliku tööjõu leidmine ja nende motiveerimine. Kes peaks sellega tegelema – kas farmerid või riik? Tänastes edukates põllumajandusriikides on selles vastustuse võtnud nii farmerid kui ka riik.
Lecornu tõi välja ka trendi rendifarmide suurenemisele mille on tinginud maa hindade tõus ja müügis oleva maa piiratus. “Kas põllumajandusmaa omamine on tootmiseks ilmtingimata vajalik?” See oli küsimus, mis tekitas palju kõneainet ja diskussioone. Milline saab olema piimatootmine tulevikus, kas piimatootmiseks on piisavalt maad? Nendele küsimustele said paljudki osalejad uut teavet ja arvamusi eri riikide piiamtootjatelt. Kõlama jäi fakt, et riigid kus on piisavalt rohumaid omavad kindlalt eeliseid konkurentsis. See on meile, Eesti piimatootajtele kindlasti väga oluline positiivne sõnum.
Dr. Lyons võttis Alltech Dairy and Beef konverentsi kokku sõnadega” Mida õppisid? Kuidas saate te kuuldut oma tootmises rakendada, tuleviku plaanide tegemisel arvestada? Ideid on alati väga palju, oluline on neid ka kiiresti ja läbimõeldult ellu viia, õppida ka teistelt tootjatelt.
Alltech`i üks eesmärke – taaskord kokku tuua maailma juhtivad piima- ja lihakarjakasvatajad, anda võimalus luua kontakte ja jagada kogemusi – täitus ka seekordsel konverentsil.
Eestit esindas selle aastasel konverentsil kolm piimakarja sektori spetsialisti, kes said kaasa palju mõtteainet ja uusi teadmisi.
Lisainformatsiooni Alltech Global Dairy & Beef konverentsi ja seal käsitletud teemade kohta saab veebilehel www.alltech.com/global ja Alltech Eestist
Järgmisel aastal toimub Alltech Global Dairy and Beef Konverents Lexington`is, Kentucky, USAs. Ootame Eesti farmereid sellel taas osalema.