Aktsiisitõusud muudavad kodumaise toidu kallimaks

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda väljendab muret pakendiaktsiisi ja gaasiaktsiisi tõusude pärast, sest maksude tõstmine toob kaasa toiduainete hinnatõusu ning kodumaise toidutootmise konkurentsivõime languse.

 

„Täna tutvustatud maksumuudatuste paketi majanduslike mõjude analüüsist selgub, et maksutõusud toovad kaasa hinnatõusu tarbijatele ja mõjutavad negatiivselt Eesti toidutootmise konkurentsivõimet. Mõistame täna valitsusele ühise avalduse teinud mitmekümne esindusorganisatsiooni muresid seoses plaanitavate maksumuudatustega,“ ütles Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse liige Tiina Saron.

 

Riigikogus menetletava pakendiaktsiisi seaduse, pakendiseaduse ja keskkonnatasude seaduse muutmise seaduse eelnõus kavandatud turule toomise pakendiaktsiisi kehtestamine suurendab hinnanguliselt rohkem kui kaks korda ettevõtete kulusid pakendite valdkonnas, samas on küsitav selle maksu mõju turule toodud pakendite koguse vähendamisele.

 

Eelmise aasta lõpus otsustatud maagaasi aktsiisi tõstmine on pannud teiste hulgas keerulisse ja võrreldes naaberriikide konkurentidega ebavõrdsesse olukorda kodumaised aiandustootjad, kes kasutavad gaasi katmikalade kütmiseks. Maagaasi aktsiisi tõstmisel lähiaastatel on selgelt negatiivne mõju ka toiduainetööstustele ja toiduainete hindadele tarbijate jaoks.

 

Koja hinnangul peaks maksude muutmisele eelnema põhjalik mõjuanalüüs ning maksumuudatusi ei tohiks teha kiirustades.

 

Lisainfo: EPKK  juhatuse liige Tiina Saron, tel 600 9349, e-post: tiina.saron@epkk.ee

Eelmine lugu1. juunil avavad piimafarmid üle Eesti mitmele tuhandele lapsele oma uksed
Järgmine luguPõllumehed võõrustavad täna tuhandeid kooliõpilasi