Aasta Põllumees 2020 kandidaat Kaja Piirfeldt inspireerib noori põllumehi

Fotol: Kaja Piirfeldt, autor: Sven Arbet

Põllumeeste koolitaja, noortalunike eestvedaja ja taluomanik Kaja Piirfeldt on mitmel korral valitud Harjumaa parimaks piimatootjaks. Perenaine kannab ka parima kutseõpetaja tiitlit.

Remmelgamaa talu perenaine Kaja Piirfeldt lükkab täielikult ümber keskmise linnainimese ettekujutuse põllumehest, kes dressides ja kurnatuna laudas sõnniku sees toimetab. Särav kaunis blondiin on lausa uhke selle üle, et teeb nii lauda- kui ka põllutöid ja on täieõiguslik taluomanik.

“15 aastat tagasi alustasin lüpsjana oma vanemate talus, olin siis 22aastane ja meil oli laudas vaid 30 lehma,” meenutas Kaja Piirfeldt, et nii algas tema õpiaeg, kus aastaid tuli lüpsta kogu kari, sööta loomad ja teha traktoritöid, sest vanemad nii väikesesse tallu töötajaid ei palganud.

Isa andis Kajale Remmelga¬maa talu üle 2013. aastal, nii sai hakkaja noor naine oma unistused kaasaegsest talumajandusest ellu viia. Nüüdseks on ta kunagisse väikesesse tallu rajanud mobiilse ja kaasaegse piimakarjakasvatuse. Piirfeldt on julgenud investeerida, suurelt ette võtta, ta on maaostudega laiendanud talu piire.

“Minu pensionieas vanemad on mulle igati toeks olnud, nad on minu tagala,” ütles Kaja, kes kasvatab ka 7aastast poega.

Investeeris lauta üle miljoni euro

Uhkusega näitab perenaine 2018. aastal valminud laudakompleksi, kus on 120 loomakohta ja DeLavali 2×6 kalasaba-lüpsiplats, samuti sööda- ja sõnnikuhoidla.

“Olen viie aastaga investeerinud tootmiskompleksi uuendamisesse 1,2 miljonit eurot, kõik on tehtud maksimaalselt odavalt, sest nii väikeses talus pole võimalik väga suurelt investeerida,” teatas perenaine.

Kõige suurem rahaline kulu oligi veiselauda rekonstrueerimine. 1990. aastatel ehitatud vana talulauda asemele on kerkinud lihtne, aga kaasaegne laut, kuhu mahub 120 lüpsilehma pluss noorloomad, ehitatud on ka kõigile nõuetele vastav sõnnikuhoidla.

Osa raha läks tehnikapargi uuendamisele, uus tehnoloogia soetati sellest lähtuvalt, et tööjõukulu nii laudas kui ka söödavarumisel oleks võimalikult väike.

Paralleelselt laudaehitusega hakati ka karja suurendama ja jätkati aretustööd.

Väga rahul on Kaja Piirfeldt oma puhtatõulise karjaga, kus tänu tõuaretusele, hoolsale pidamisele ja kvaliteetsele söödale lüpsavad lehmad üle 11 tonni lehma kohta aastas.

“Mul on puhtatõuline holsteini kari, ma seemendan oma loomad ise, valin pullid ise, sest pean tõuaretust väga oluliseks,” rõhutas Kaja, kes on aastatega oma talukarja piimatoodangut korralikult suurendanud.

“Väljalüps ei kasva jõusöötade või maisiga, vaid tuleb aretuse ja igapäevase söödaga,” lisas perenaine. Väga oluliseks peetakse loomade heaolu ja majandamist keskkonnasõbralikult.

Edasi loe Maalehest. 

Aasta Põllumees 2020 kandidaat Kaja Piirfeldt

Remmelgamaa talu.
Harjumaa.
Piimakarjakasvatus.
Piimakari 81 lehma aastalüpsiga 11 053 kg lehma kohta. Noorkari 89.
Maad haritakse 200 ha, sellest 150 ha on omandis.
2018. aastal valminud kaasaegne piimafarm koos söödaruumiga.
Kolm töötajat.

 

Eelmine luguUuring: Enamus eestimaalasi toetab karusloomakasvatuse jätkumist Eestis
Järgmine luguOktoobri keskel toimub Eesti Põllumajanduse Aastanäitus EPA2020