Lõuna-Eestis Viluste külas majandav Haameri talu perenaine Ave Haamer tegeleb koos Jürgen Vijaga nii sea-kasvatusega kui ka teraviljatootmisega.
“Kaks aastat tagasi alustasime suure hurraaga oma lihapoodidega, et ise liha väärindada ja müüa, aga me ei saanud loodetud kasumit ja nüüdseks on poed suletud,” selgitas Ave Haamer hetkeseisu oma talupidamises.
Nüüd tulevad ärevad uudised sealihaturult, Euroopas uuesti levima hakanud Aafrika seakatku tõttu on sealiha hind vabalanguses. “Kui sealiha hind jääbki väga madalaks, siis vähendan tootmist, aga päris kinni seakasvatust ei pane,” teatas Ave Haamer.
Kolme lapse ema ja Haameri talu perenaine on aastaid koos elukaaslase Jürgen Vijaga majandanud Lõuna-Eestis Viluste külas Haameri talus, nad kasvatavad teravilja, peavad sigu ning hindavad praegu ümber oma ettevõtluse suunda ja haaret.
“Ühel hetkel on piir ees, liiga suurelt ja kahjumiga ei taha enam majandada, aega peab jääma ka pere jaoks,” selgitas Ave, miks kauplemisest ja poepidamisest Vilustes, Põlvas ja Vastse-Kuustes on praegu loobutud. “Meie eesmärk polegi saada suuremaks, vaid efektiivsemaks.”
Tuntuim Põlvamaa seakasvataja
Ave Haamer on Põlvamaa tuntuim seakasvataja. Hakkaja noor naine tõi uusi tuuli sellesse majandamisvaldkonda kuus aastat tagasi, kui ta pärast isa surma koos oma elukaaslasega talupidamise üle võttis.
“Varem töötasin Soomes ühes audiitorfirmas raamatupidajana, tulime perega Eestisse tagasi 2014. aastal ja me pole seda kordagi kahetsenud,” teatas Ave.
Nii Ave kui Jürgen on mõlemad lõpetanud maaülikooli, nüüd ongi tööjaotus niimoodi, et Ave vastutab seakasvatuse eest, Jürgeni vastutusala on teravilja- ja rapsikasvatus.
“Algul olid tulevikuplaanid kenad ja suured, nüüdseks on kuus aastat majandamist näidanud, et osa plaanidest tuleb siiski kõrvale jätta, tootmine tuleb muuta kvaliteetsemaks ja efektiivsemaks,” rääkis Ave.
Haameri talus valmis 2008. aastal 5000kohaline rekonstrueeritud seafarm, kus on kasutusel parim võimalik tehnoloogia. 2019. aastal ehitati lisaks olemasolevale uus vedelsõnnikuhoidla, mis annab lisamahutavuse ja võimaluse orgaanilist väetist laotada just siis, kui on selleks sobivaim aeg. Samuti kasutatakse seafarmi kütmiseks vedelsõnnikust saadavat soojust.
Edasi loe Maalehest.
Aasta Põllumees 2020 kandidaat Ave Haamer
Haameri talu FIE, Põlvamaa
Seakasvatus, aastas kasvatatakse 8500–9500 nuumsiga
Teravilja- ja rapsikasvatus 850 ha-l, maad on omandis 450 ha. Nisu, odra, kaera keskmine saagikus 6 t/ha, rapsil 3,8 t/ha, hernel 2 t/ha
Uus teraviljakuivati, kaasaegne tehnoloogia põldudel
Pereettevõte
13–15 töötajat.