Aasta põllumees 2016 on Jõgevamaa piimatootja Lembit Paal

Aasta põllumees 2016 konverents

Täna Tallinnas Riigikogu konverentsikeskuses peetud konverentsil kuulutati konkursi “Aasta Põllumees 2016” tiitlivõitjaks Lembit Paal Jõgevamaalt. Võitja pälvis ajaloolise „Külvaja“ kuju koopia. Lembit Paal peab Jõgevamaal AS-s Pajusi ABF tuhandepealist piimakarja, taastab Pajusi vallas ajalooväärtusega hooneid ja edendab külaelu.

Piima­toodang on põllumajandusettevõttes üle 9000 kg lehma kohta aastas, maad kasutatakse 2300 ha. Ettevõttes on nüüdisaegne tehno­loogia, rekonstrueeritud tootmishooned ja uuesehitised.

Lembit Paal juhib ainuomanikuna aktsiaseltsi Pajusi ABF. Lisaks majandab ta koos firmadega OÜ Pajusi Mahetootmine ja Pajusi Lihaveise Kasvatuse OÜ, kus omanikena on kaasatud ka Lembitu tütar ja poeg. Lisaks lüpsilehmadele ja 950 noorloomale peetakse läbi tütarfirmade 200 lihaveist. Teravili kasvas tänavu 860 ha-l.

Suure ajaloohuvilisena restaureerib Paal hooneid ja kogub vanavara muuseumikogudeks. Lembit Paal on ka Pajusi küla ettevõtmiste üheks eestvedajajaks, koos külarahvaga on korrastatud mõisapark ja Pajusi küla, ehitatud külaseltsile oma maja, korraldatakse ajaloolisi rehepeksupäevi.

Metsamajandus ja hoonete restaureerimine käib Paalakalda OÜ kaudu. Paali restaureeritud Pajusi mõisa ait-kuivati pälvis muinsuskaitseseltsilt aastapreemia 2015. aastal. Tänavu aasta algul pälvis Lembit Paal Valgetähe teenetemärgi põllumajanduse ja kohaliku elu edendamise eest.

Foto: Sven Arbet

Eelmine luguKonverentsi “Aasta Põllumees 2016” ettekanded
Järgmine luguHelsingi toidumessil tutvustavad oma tooteid Kadarbiku Köögivili ja Karila