Saaremaa aasta põllumeheks valitud Aarne Põri kasvatab Rautsi talus koos perega teravilja ja köögivilja, talutoodang on müügil nii poodides kui ka restoranides.
“Alustasime Rautsi talus 1993. aastal, haritavat maad oli vaid seitse hektarit, ülejäänu mets ja võpsik,” meenutab Aarne Põri talu tagastamise aegu.
Pere majandab ajaloolises Rautsi talus. See on alguse saanud XIX sajandil Võhma külas kunagises Maasi vallas Saaremaal. Peremees meenutab, kuidas vanaema otsustas 1990. aastatel, kellele lastelastest talupidamine koos 60 hektari talumaaga anda.
“Minul oli lastelastest ainsana põllumajandusharidus, nii see liisk mulle langeski,” lausub peremees, kes on aastatega tõusnud üheks tuntumaks põllumeheks Saaremaal.
Vanavanemate talukohal majandama hakanud mees on nüüdseks Saikla kandis talumaad viljakandvaks harinud. Põldudel on saagikus tõusnud 2,5 t/ha-lt kuue tonnini hektarilt ja poeg Taavi abiga köögiviljakasvatus üha laieneb.
Talus FIEna majandava peremehe kõrval on maaülikoolis õppinud Taavi Põri asutanud tallu oma osaühingu SaiTklaP, olles isale parim partner ja abimees kõigis talutöödes. Pereema Jana juhib siin talus töötegemist ja teatab, et tema rida on köögiviljakasvatus, kus käsitsitööd on kõige rohkem, alates peenarde-vagude rohimisest ning lõpetades saagikoristuse ja müügiks ettevalmistamisega. “Vaatan, et igale poole töökäsi jaguks ja suunan inimesed appi sinna, kus parajasti vaja,” selgitab Jana.
Rautsi taluõuel kihab elu – lisaks pererahvale askeldavad siin nende lapsed, lapselapsed, abitöölised. Tallu on vabatahtlikuna appi tõtanud Šveitsist saabunud neiu, nii et räägitakse läbisegi eesti ja inglise keeles.
Mingit kurtmist ja hala raske elu üle ei kuule. Pererahval on sära silmis, oma talutööst tuntakse rõõmu. Aiavili kasvab sirges rivis kile all, kasvuhooned on pungil tomateist ning köögiviljal on kohalikes majutuskohtades ja poodides hea minek.
Andis osa talupidamisest pojale
2011. aastal andis Aarne Põri aiasaadustetootmise üle oma pojale Taavile koos 17 hektari maaga. Isa vastutada on teravilja- ja rapsikasvatus, samuti kõik teised taimekaitsetööd. Samas kõiki muid töid tehakse ühiselt nagu peretalus ikka. Toodangut turustatakse “Rautsi talu” kaubamärgi all. Maid haritakse 250 hektaril.
“Põldudel on suvi- ja talinisu, oder, suviraps ja uba, viljakoristus käib meil siinkandis koostöös läbi Pöide maaviljelusühistu,” selgitab Aarne Põri. Ta lisab, et kõige nõrgemaks kohaks on vilja saatmine mandrile, samuti vilja kuivatamine.
Taluõues Saikla külas on reas kasvuhooned, peenardel kile all kasvavad salatid. Kokku kasvatatakse katmikalal ja avamaal üle 20 eri nimetuse aiasaadusi. Loe edasi Maalehest.
Kandidaat Aarne Põri
■ Rautsi talu.
■ Orissaare vald, Saaremaa.
■ Köögiviljakasvatus katmikalal 500 m2-l ja avamaal 5 ha-l. Kapsas, tomat, kurk, porgand, kaalikas, salatid, peet, till, maasikad jm aiaviljad.
■ Kartulikasvatus 14 ha-l.
■ Teraviljakasvatus 230 ha-l. Nisu, oder, tritik, uba, raps.
Teravilja keskmine saagikus 4-5 t/ha.
■ Kartul ja köögivili on müügil Saaremaal Coopi kauplustes, Tallinnas ja Harjumaal Selverites, restoranides.
■ Viis palgatöötajat.
KOMMENTAAR
Üle kahekümne talutoote
Rautsi talu peremees Aarne Põri on väga töökas. Enam kui 20 aastat on ta kasvatanud köögivilja, selles on leidnud oma turuniši. Lisaks tavapäraste köögiviljade kasvatamisele on ka põnevaid kultuure, näiteks mitut värvi porgandeid ja peeti. Talu toodangu sortimenti kuulub üle 20 nimetuse. Edukaks on Rautsi talu teinud mitte ainult suurepärane toodang, vaid ka oskuslik müügitöö poja abiga, kõik on läbi mõeldud ja paigas.
Aarne Põrile on oluline, et kohalik toit jääks kindlasti ka Saaremaale – tema teeb seda, varustades kohalikke koole ja lasteaedu.
VEEVE KAASIK, MESi nõuandeteenistuse konsulent