21. korda toimusid Noortaluniku kutsevõistlused, kus sel korral osales 33 võistlejat. Osalejate arvukusele vaatamata oli võistlustules vaid neli naist, kellest üks saavutas esikoha ja teine pääses esikolmikusse.
Türi Lillelaada ajal toimunud Noortaluniku võistlus paistis silma selle poolest, et naisvõistlejad näitasid üles head ettevalmistust ja saavutasid esikolmikus lausa kaks kohta. Võitja Tiina Laanemets oli ise ka üllatunud võidu ja oma heade tulemuste üle. „Mulle lihtsalt öeldi, et võistlus on tulemas ja soovitati osaleda. Mõtlesin, et miks mitte ja panin oma nime kirja. Poleks kunagi arvanud, et ma võidan,“ rõõmustas Laanemets. Ta ütles, et kuigi osales tänavu esimest korda, planeerib ta järgmine aasta kindlasti osaleda. „Noortaluniku võistlusel tasub kindlasti osaleda, mina kutsun kõiki ennast siin proovile panema. See võistlus annab kogemuse ning seeläbi on võimalik saada julgust edaspidiseks. Näiteks varsti on tulemas kutseeksam ja pärast võistlust on mul kindlasti rohkem julgust eksamitulle astuda,“ lausus Laanemets. Küsimuse peale, millised alad olid kergemad ja mis raskemad, tõdes võitja, et lüpsmine oli tema jaoks kerge, aga traktori vigursõit oli keeruline, kuna praktikat eriti ei ole.
Kolmanda koha saavutanud Karin Sabalisk on võistlusel osalenud juba aastast 2018. Eelnevatel aastatel on Karinit samuti edu saatnud. Ta on võitnud Perenaise tiitleid ning siiani tema kõrgeim koht üldtabelis on olnud 2. koht. Lisaks, osales võistlusel ka Karini vend Ranel, kes esikolmikusse seekord küll ei jõudnud. „See võistlus on äge vaheldus argielule. Siin ei ole mingit pinget, pigem tuleme vennaga toredalt aega veetma,“ sõnas Karin Sabalisk. Lisades, et tema jaoks ei olnud oluline venda võita, kuid tore oleks olnud siiski koos vennaga esikolmikusse jõuda.
Vajalik kohtumiste paik
Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja põllumajandusvaldkonna nõunik Kaisa Vahtmäe tunnustas Järvamaa Kutsehariduskeskust võistluse korraldamise eest. „Noortaluniku võistlus on oluline mõõduvõtmise koht, siin saavad sektori noored ennast proovile panna,“ sõnas ta.
Võistlusel oli mitmeid toetajaid, kellest enamik olid ka kohapeal ja viisid ise võistlusalasid läbi. DeLaval OÜ järelturu müügijuht Jüri Anepaio ütles, et nemad osalevad üritusel juba kümnes aasta ja on toetajad seetõttu, et võistluspäev annab võimaluse näha, mis on sektorisse sisenevate noorte tase. Lisaks on võimalus sõlmida koostöö kokkuleppeid edaspidiseks. „Pealegi on näha, et noortel on motivatsioon kõrge ja sära on silmis. Vähemalt sel aastal paistis see õhin väga hästi välja,“ sõnas Anepaio. Lisades, et silma hakkas töömaailma esindajate tööoskuste suurem kogemuste pagas, näiteks lüpsimasina kokkupanekuga saadakse kiiremini hakkama.
Husquvarna esindajad ütlesid kui ühest suust, et nende esindus on väljas just seepärast, et see on lõbus üritus ning tore on suhelda noortega otse, silmast-silma. „Mõned korrad küll pandi ketti saelehele valet pidi peale, aga üldjuhul on osalejad väga nobedate kätega,“ tõdesid tiimiliikmed.
Noortalunike kutsevõistluse vist üks lõbusamaid ülesandeid oli lehma lüpsmine. Põllumajandusmuuseum oli kohale toonud lüpsilauad, mille küljes on udar. Siin oli osalejatel ja pealtvaatajatel kõige rohkem naeru ja nalja. Lüpsilaual tuli kahe minuti jooksul nii palju lüpsta, kui vähegi jõutakse. Kiiremad lüpsjad said kätte peaaegu liitri jagu piima. Muuseumi juhatuse liikme Anneli Siimussaare sõnul on neil pikaaegne koostöö Järvamaa KHK-ga. „Meie jaoks on oluline lüpsmist propageerida ja seda oskust pildis hoida, et põllumajandusvaldkonnale rohkem tähelepanu tõmmata. Ja üritus ise on ju nii vahva. Noorte energia on nakatav,“ lisas Siimussaar.
Võistlusalade seas oli ka erinevate lindude munade tundmine. Laual oli 20 muna. Eesti Linnukasvatajate Seltsi juhatuse aseesinaine Liis Samuel tõdes, et kuna osalejad ei olnud linnukasvatust eraldi õppinud, jäi munade määramisel siiski teadmisi puudu. „Võistlusel osalemine näitab ka silmaringi suurust. Kui arvatakse, et nandu muna on väiksem kui kanal, siis see juba näitab, et ei teata, mis lind see nandu ongi,“ sõnas Samuel.
Noortaluniku kutsevõistluse tulemused:
1) Tiina Laanemets, Januse talu (Järvamaa KHK sessioonõppes)
2) Reimo Seppor, Olustvere TMK õpilane
3) Karin Sabalisk, Karin OÜ
EPKK andis välja omalt poolt eripreemia. Eripreemia oli mõeldud töömaailma parimale esindajale. Kuna üldvõistluse võitis töömaailma esindaja, läks ka eripreemia Tiina Laanemetsale. Teised toetajad premeerisid iga võistlusala võitjat ka eraldi.
33 võistlejast oli 16 Järvamaa KHK-st, 13 Olustvere TMK-st ning neli töömaailma esindajat.