Kriis on tabanud põllumehi kõikjal Euroopas. Mitmete seninägematute asjaolude kokkulangemine – Venemaa invasioon Ukrainasse, energiakriis, turu destabiliseerumine, kõrge inflatsioon – tõid kokku Tšehhi, Ungari, Poola, Slovakkia Bulgaaria, Horvaatia, Eesti, Leedu ja Rumeenia põllumajandusorganisatsioonid, kes koostasid ühise pöördumise ettepanekutega kriisi leevendamiseks vajalike meetmete kehtestamiseks.
„Pöördumises tehakse ettepanekud leida võimalus seada ülempiir energiahindadele ning kompenseerida toidutootjatele kõrged sisendite hinnad. Samuti palutakse lahendada Ukraina teravilja kaubandusega seotud logistilised probleemid viisil, mis ei kahjusta ELi tootjaid. Praeguses olukorras on tähtis muuta ka riigiabi reeglid paindlikumaks ja pikendada kriisiabi andmise võimalust,“ selgitas Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus.
Pikemas perspektiivis soovitakse Sõrmuse sõnul energiasõltumatuse edendamist põllumajandussektoris, uute taimearetustehnoloogiate ja taimekaitsevahendite kättesaadavaks tegemist ning ühise põllumajanduspoliitika eelarve suurendamist kasvavate keskkonnanõuete, kliimamuutusega toimetuleku, toidujulgeoleku tagamise ja kriiside ohjamise huvides.
Pöördumises väljendatakse muret, et ülla eesmärgiga koostatud Euroopa roheleppe raames kavatsetakse põllumajandusele seada põhjendamatult kõrged ja ebarealistlikud pestitsiidide kasutamise ja loomakasvatuse vähendamise nõuded, mis sugugi ei arvesta praegust julgeolekuolukorda maailmas, toiduga varustatust ega majanduslikke aspekte. Sel viisil tegutsedes tootmine Euroopas väheneb ja asendub impordiga, mille päritolu, kvaliteet ja ökoloogiline jalajälg on teadmata, samuti ei pruugi olla tagatud toidujulgeolek. Vajalikud on meetmed, mis aitaksid EL põllumeestel toidutootmist jätkata, tagades tarbijale kättesaadavad hinnad, majandusliku tasuvuse ja adekvaatse elustandardi põllumeestele. Praeguses olukorras tundub nende eesmärkide saavutamine võimatu.
Üheksa riigi põllumajandusorganisatsioonide ettepanekuid sisaldav memorandum esitati 15. septembril 2022 Euroopa Liidu põllumajandusministritele, kes osalevad Prahas toimuval mitteametlikul ministrite kohtumisel. Eestist kirjutas pöördumisele alla Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda.