Põllumajandus-Kaubanduskoja liige, Sadala Agro juhataja Ahti Kalde sõnab põhumajade projektist rääkides, et põllumajanduses annab lisaks toidule toota ka ehitusmaterjale, energiat, erinevaid materjale tekstiilitööstusele ja palju muud.
Erinevatesse tooteliikidesse panustamine mitmekesistab valdkonda ja aitab leida uuenduslikke, samas keskkonnasäästlikke, lahendusi. Üheks paljudest võimalustest on ka tavalise kvaliteetse teraviljapõhu kasutamine ehitusmaterjalina hoonete välisseintes.
Konkurss parima põhumaja eskiisi leidmiseks. Ahti Kalde (Sadala Agro OÜ), Andrus Needo (Krohwin OÜ) ja Sven Aluste (MTÜ Equilibre) viisid läbi arhitektuurikonkursi kaasaegse põhumaja eskiisi leidmiseks, juhtimaks tähelepanu põhule kui Eestis leiduvale kvaliteetsele ja ehituslikus plaanis heade omadustega materjalile. Konkursi eesmärgiks oli leida A-energiamärgisele vastav arhitektuuriliselt ja elamismugavuselt kõrgetasemeline ja reaalselt elluviimiseks sobiv põhumaja hajaasustuspiirkonnas.
„Eesti liigub sarnaselt Euroopa Liidu teiste riikidega ajajärku, mil soovitakse saada kliimaneutraalseks. Kasutades hoonete ehitamisel soojustusmaterjalina põhku ning viimistluses kohalikke ehitusmaterjale nagu savi, liiva, lupja ja kanepikiudu, saavutatakse ühe korraga nii madal ökoloogiline jalajälg, energiatõhusus kui ka tervislik sisekliima,” võttis põhumaja konkursi idee kokku üks eestvedajatest.
Modernse põhumaja konkursile laekus seitse tööd, millest žürii valis välja rahalise auhinnaväärilisena viis. „Lisaks heale materjalipärasele arhitektuurile sõnastab võidutöö vaimukate ning tehnoloogiliselt lihtsate lahendustega nagu sahver ja kütteta suvetuba säilenõtke maailmavaate alusteesi – tuleb astuda sammuke tagasi, et minna edasi,“ tõi arhitektuurikonkursi žürii esimees Hannes Praks välja žürii lemmiktöö lihtsuse ja eripära.
Kaasaegse põhumaja võistluse tulemused tehakse avalikuks auhinnatseremoonial 17. juunil Jõgevamaal Sadalas, kus osalised ja koostööpartnerid saavad muuhulgas osa võistlustööde näitusest.
Printer prindib põhuplokke otse põllul. Juba sel suvel jõuab Sadalasse põhuprinter, mis võimaldab printida erimõõdulisi põhuplokke otse põllul. Masin valmistab kuni 2400 x 1200 x 700 mm suuruseid plokke – nii valmivad sobiva suuruse ja kujuga põhumoodulid juba põllul, muutes hoone ehitusprotsessi kiireks ja efektiivseks. Sadala Agro OÜ toodab aastas vähemalt 3000 suuremõõdulist põhuplokki. Võrdlusena võib välja tuua, et ühe 120 m²elamu ehituseks kulub neid 30 kuni 40 tükki.
- juunil kell 14.00 toimuva auhinnatseremoonia asukoha leiad SIIT.