Ohtla Lihaveise juhataja Mariliis Vahar Lääne-Nigula vallast on aastatega tõusnud üheks parimaks lihaveisekasvatajaks, kes igapäevatöö kõrvalt koolitab ka teisi loomakasvatajaid.
“Lihaveisekasvatus oli algul minu jaoks väga suur väljakutse,” sõnas Mariliis Vahar. Ta alustas kaheksa aastat tagasi suurte valgete šarolee tõugu loomade pidamisega praktiliselt nullist.
Vahar oli Tallinna majanduskoolis õppinud raamatupidajaks ja juhiabiks, aga maatüdrukuna oli ta loomadega tegelenud juba maast madalast. Kui vahepeal pealinnas elanud naine oli Läänemaal maakodus lapsepuhkusel, kutsuti ta naabruses asuvasse farmi tööle. Kunagise Kasari kolhoosi esimehe tütar võttis väljakutse julgelt vastu ja pole ametivahetust kordagi kahetsenud.
“Tegeleme puhtatõuliste šarolee veiste kasvatamisega, alustasime 2012. aasta detsembris ja oleme tegutsenud juba kaheksa aastat,” täpsustas Vahar. “See on olnud uskumatult põnev aeg!”
Kaheksa aasta jooksul on ta läbinud mitmeid seminare ja koolitusi. Iseõppijana on ta loomade söötmis- ja pidamistingimused endale nii selgeks teinud, et viib nüüd Olustvere maamajandus- ja teeninduskoolis läbi täiskasvanute koolitusi. Praegu tegutseb hakkaja naine osaühingu Ohtla Lihaveis juhatajana, vastutades ligi 500 šarolee tõugu lihaveise eest. Tema tööruumi sein on aukirju täis – nii kaunimate loomade kui ka parima lihaveisekarja eest.
Tänavu talvel pälvis Mariliis Vahar parima lihaveisekasvataja tiitli. Tunnustuse tõid lisaks hästi hooldatud tõukarjale loomade korralikud pidamistingimused ja keskkonnasõbralik majandamine.
Hooldab loomadega Kasari jõe luhta
Oleme Lääne-Nigula vallas Ehmja külas, kus korralikult renoveeritud laudahoonekompleks haarab juba kaugelt pilku. Kunagine kolhoosiaegne ehitis on kohandatud kaasaegseks lihaveisefarmiks, kus praegu on vaid pullid. Ülejäänud kari on laiali poollooduslikel aladel Matsalu looduskaitsealal, nende karjatamisega hooldatakse 500 hektarit Kasari jõe luhtasid.
Loomad viiakse traktoriga luhta mai keskel ja tagasi tuuakse alles oktoobri keskel. Nii käib perenaine ATVga oma lemmikute olukorda kontrollimas. Vahepealsel ajal tehakse põhjalik lautade puhastus, desinfitseerimine ja lupjamine, samuti parandatakse ja hooldatakse sisustust.
OÜ Ohtla Lihaveis kuulub Ohtla Agro gruppi, kus kasutatakse 3150 hektarit maad, teravilja- ja rapsikasvatus on 1900 hektaril. Ohtla Lihaveise üks omanikest on Lääne-Virumaa tuntud lihaveisekasvataja Vallo Kruusimägi, kelle eestvedamisel hakati ka Ohtla farmis šarolee tõugu veiseid pidama. Loe edasi Maalehest.
KANDIDAAT Mariliis Vahar
OÜ Ohtla Lihaveis.
Läänemaa.
Lihaveisekasvatus. 400 šarolee tõugu lihaveist, tõuloomade müük.
Maakasutus 800 ha, sh loomade karjatamine poollooduslikel aladel 500 ha-l.
Renoveeritud laudahooned.
Neli töötajat.
KOMMENTAAR
Tanel Bulitko, Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu juhatuse esimees
Hingega loomakasvataja
Mariliis Vahar on aktiivne noorema põlve lihaveisekasvataja. Ta on hoopis teise valdkonna inimene, kes iseõppijana on lihaveisekasvatuse endale hästi põhjalikult selgeks teinud. Ta on väga tõsine ja hingega lihaveisekasvataja, kes peab oluliseks nii tõuaretust kui looma heaolu. Lisaks on Mariliis üks šaroleekasvatuse entusiaste Eestis, asutanud šaroleeklubi. Kuna ta on selle tõu endale nii põhjalikult selgeks teinud, kutsutakse teda juba ka mitmele poole loenguid pidama.