Maikuus poodides tunduvalt kallinenud piim kergendab tarbija rahakotti, kuid annab suuremat tulu piimatootjaile ja -kombinaatidele. Hinnatõusu taga peitub soodne olukord maailmaturul.
Veel aprillikuus võis Rakvere kauplustes osta liitrise kilepakendis 2,5protsendise rasvasisaldusega piima 6,50 kuni 6,90 krooni eest, nüüd maksab odavaim piimapakk juba 7,50 krooni. Pühapäeval Kroonikeskuse Selverist toodud nn omatootena kilesse pakendatud piimaliitri hinnaks oli 7,90 krooni, kusjuures Tere piimatööstuse piim maksis 8,90 ja ASi Maag piim 8,30 krooni.
OG Elektra Raja poes maksis kiles omatoode 7,90 ja Tere piim 8,30 krooni.
Millest on hinnatõus tingitud ja kes asjaosalistest, alates lehmapidajast, lõpetades kaupmehega, kõige suuremat kasu saab?
10 senti rohkem
Pandivere Piimaühistu juhatuse liikme, Laekvere põllumajandusühistu juhi Tõnu Kroobeni sõnul turustatakse üheksa farmi piim, 45 tonni päevas, Jõgeva Tootjate Liidu kaudu. Farmer saab 1. maist piimakilo eest 10 senti rohkem -4,30 krooni. Seda on üle krooni enam kui kõige kehvemal ajal mullu ja see võimaldab maal piimatootmist jätkata.
Jõgeva Tootjate Liidu juhataja Urmas Ingveri andmeil seisab hinnatõusu taga toorpiima tootmise vähenemine maailmas. “Viisteist protsenti toorpiimast veetakse Eestist Lätti ja Leetu. Loomade arv farmides on viimastel aastatel kahanenud,” kirjeldas ta olukorda. “Piimakombinaadid saavad toorpiima vähem. Kauplused ei korralda enam odava piima kampaaniaid,” nentis Ingver. Tema hinnangul valitsevad praegu piimatootjate ja -kombinaatide vahel korrektsed ärisuhted. “Kui poehinnale lisanduv käibemaks maha arvata, peaks ülejäänu jagunema piimatööstuse ja poe vahel,” arvas Ingver.
Pikk tee poeni
Rakvere Piimaühistu juhatuse liige Kalmer Visnapuu selgitas, et piimahind on kallinenud, sest olukord maailmaturul on muutunud. Tema meelest võidab sellest kõige rohkem kaubandus. “Prantsusmaal läheb 30% piimast otse farmist tarbijale, meil otseturustust ei eksisteeri,” tõi ta näite, mis räägib piima pikast teekonnast ostjani Eestis. “Eesti Piimatootjate Koostöökogu teeb küll pingutusi, et piimaga otsemat teed kauplustesse jõuda,” ütles ta.
Kui roosiline tundub olukord piima töötlejatele? “Meie jaoks on toorme hind kasvanud, aga väljamüügihinda me veel tõstnud ei ole,” vastas Maagi piimatööstuse juht Valdis Noppel. Ja andis mõista, et kui kauplustes küsitakse piima eest rohkem, tuleb seda teha ka tööstusel.
“Toorpiima kallinemine mõjutab kõige rohkem joogipiima ja vähem piimatoodete hindu,” nentis ASi Selver direktor Andres Heinyer. “Meie jaoks on piima hankimine ammu kallinenud, aga poes jõudsime hinna seni veel endise hoida, nüüd aga olime sunnitud tõstma,” põhjendas ta.
Piima hinna kerkimist Grossi Toidukaupade poodides selgitas Oleg Gross piimatööstuste hinnatõstmisega. “Aga ka piimakarju on hävitatud,” osutas ta ühele põhjusele, mis on piimakogust turul vähendanud ja sellest tingitult toorme kallimaks muutnud.
“Piim ei ole praegu liiga kallis, vaid ta oli vahepeal liiga odav,” ütles Eesti põllumajandus-kaubanduskoja piimatoimkonna koordinaator Roomet Sõrmus, viidates ajale, kui kauplused üksteise võidu kunstlikult hindu langetasid. Ta arvas, et põllumajandussektoris hakkavadki hinnad kõikuma, sest Euroopa Liit on tasakaalustavaid turukorralduse meetmeid vähendanud.
PIIM
Liitrises kilepakendis 2,5protsendise piima hind kauplustes aprillis 6,50 -6,90 krooni, alates maikuust 7,90 – 8,90 krooni.
Autor: Eevi Kuht, Virumaa Teataja