Eesti saatkonnad USA-s ja Kanadas pakuvad Eesti toidutootjatele turgudele sisenemiseks abi

Foto: shutterstock.com

31. märtsil toimus veebikohtumine teemal, millised oleksid võimalused ja tegevused sillutamaks teed Eesti toidu ekspordiks Ameerikasse ja Kanadasse.

Kohtumise eestvedajaks oli Iti Press (Washington DC), osalesid Toomas Lukk (Eesti suursaadik Kanadas), USA-st saatkondade esindajad Kairi Künka (NY), Ann Hänni ja Kairi Pirk-Vatunen (SF) ja Iti Press ja Alvar Soosaar (DC); Eesti toidusektorit esindasid Evi Randpere (EPKK), Gelis Pihelgas (Taluliit), Krista Kulderknup (OE), Sirje Potisepp (TL), Marju Männik (EKTK), Kristiina Lillestik (MEM ja VM) ning Kadi Raudsepp (MEM); tootjatest osalesid koosolekul Haage Vesi, Chaga, Balsnack, A. Le Coq, Salvesti ja Liviko esindajad.

Erialaliitude ja ettevõtete esindajad andsid ülevaate oma senisest välisturgudele suunatud tegevustest, mis seni on põhiliselt suunatud Euroopa ja EL poole, mingil määral ka Aasia suunas. Koosolekul osalenud ettevõtted on teinud küll ka samme USA ja Kanada suunas, aga koostöö ei ole seni mitmetel põhjustel eriti hoogsalt arenenud.

Toomas Lukk Kanada saatkonnast ütles, et Kanada ongi praegu peaaegu lukus ja sisse saada on väga raske. Kanada turg on ka väga keeruline, sest enamus tooteid toodetakse ise ning toodete eelistus on piirkonniti erinev. Küll aga on kanadalane jõukas ja reeglina oskab hinnata kvaliteetset toodet, ka mahetoodet. Seega kui väga tahta, otsida ja leida õiged inimesed ning olla järjepidev, siis on kõik võimalik, ka oma toodete müük Kanadas. Siinjuures on saavad saatkonna inimesed igati abiks olla. Järgmisel aastal valmib Toronto kesklinnas uus Eesti Maja, mis saab nimeks Eesti Keskus, see saab olema esinduslik, paljude uute võimalustega, näiteks kontaktürituste tasemel korraldamine jne.

Olukord USA-s on mõneti sarnane Kanadaga: reeglid ja nõuded on ranged, osariikide kaupa erinevad. Eesti tooteid on Ameerika kauplustes saada juba küll, aga spetsiifilistes, enamalt-jaolt Vene-Poola ehk Ida-Euroopa poodides.

Sõnum meie toidutootjatele sellelt koosolekult: Eesti saatkondade töötajad nii USA-s kui ka Kanadas tahavad väga abiks olla Eesti inimestele ja tootjatele ning aidata edendada nende toodete eksporti. Kui teil on mõte või plaan minna oma toodetega üle Atlandi ookeani, siis pöörduge oma küsimustega otse nende poole, teid aidatakse meeleldi. Ameerika Ühendriikides on Eestil 3 saatkonda: New Yorgis, Washingtonis ja San Fransiscos, millisesse neist pöörduda, võib valida kas soovitud piirkonna või sisetunde järgi. Samuti olete oodatud oma huvi ja küsimustega Eesti suursaatkonnas Kanadas Ottawas.

Käesolevaks, 2021. aastaks tingituna olukorrast maailmas me kontakt- ega muid üritusi veel ei plaani, küll aga jätkame ka sel aastal kohtumisi vaatega tegevuste organiseerimiseks tulevikus – on nad siis B2B ja kontaktüritused või messid – näiteks juba 2022. aastal. Andke oma USA ja Kanada huvist ka meile, EPKK-le teada.

Kui teil tekkis küsimusi seoses selle kohtumisega, siis pöörduge evi@epkk.ee.

NB! Tuletame meelde, et EAS korraldab 6. aprillil kell 16:00-17:15 veebiseminari teemal “Ameerika Ühendriikide turule sisenemise võimalused kaupade ja teenuste pakkujatele”.

Seminar on inglise keeles. Seminari päevakava leiate SIIT.

Veebiseminaril osalemine on tasuta, kuid vajalik on eelregistreerimine ürituse lehel. Registreerimine on avatud kuni 5. aprillini.

Eelmine luguMeelika Sander-Sõrmus alustas tööd koja põllumajanduse valdkonna juhina
Järgmine luguUueks toidupiirkonnaks valiti Põhja-Eesti