Kuidagi märkamatult oleme leppinud asjaoluga, et Eestis kehtib 20protsendine käibemaks. Alates krooni kasutuselevõtust 18protsendisel tasemel püsinud maksumäära kergitati eelmisel aastal erakorralise meetmena, et hoida riigieelarve eurokõlblikus konditsioonis. Vahest oleks paras aeg käibemaks oma vanale määrale tagasi viia, sest hullemad ajad on konjunktuuriinstituudi kinnitusel majanduses mööda saamas. Rahandusministeeriumi teatel laekus septembris käibemaksu riigieelarvesse 1,8 miljardit krooni ehk tervelt viiendiku võrra enam kui mullu samal ajal. Ministeerium täiendab, et nii suure kasvu põhjus on tavatult väikesed maksutagastused, mille tõttu on oktoobris oodata madalamat käibemaksu laekumist.
Nii või teisiti püsib viimane plussis ja kauplustes tõusvad hinnad suurendavad selle laekumist veelgi, sest kui kasvab leivapätsi hind, tõuseb ka selle pealt riigile makstava käibemaksu summa. Järgmisel aastal ootab rahandusministeerium käibemaksu laekumise 4,8 protsendi suurust tõusu, võrreldes tänavuse aasta prognoosiga.
Kui riigikogu ei soovi käibemaksu üldist määra alandada, on parlamendi võimuses täiendada käibemaksuseaduses toodud erisuste nimekirja toiduainetega. Teatavasti kehtib Eestis üheksaprotsendine käibemaks lisaks retseptiravimitele veel ka raamatutele, perioodikale, mähkmetele ja majutusele.
Neist ainult ravimid on selline kaup, mida inimestel võib elus püsimiseks vaja minna. Samas toit, mille normaalsel tarbimisel on muu hulgas võimalik vähendada ravimikulusid, on maksustatud käibemaksu täismääraga.
Loe pikemalt Õhtulehest.
Allikas: Õhtuleht, 19.10.2010; Arved Breidaks: Hinnad tõusnud, valitsus rahul