Põllumeeste keskliit taotleb kütuseaktsiisi alandamist

Eesti põllumeeste keskliit tegi rahandusministrile ettepaneku lõpetada 2011. aastast kütuse värvimine ja langetada erimärgistatud kütuse aktsiisimäära Euroopa Liidu poolt lubatud miinimumtasemele.

Põllumeeste keskliidu juhatuse esimees Üllas Hunt ütles Saarte Häälele, et liidu ettepanek on kütuse värvimine lõpetada ja kinnitada põllumajandustootjaile EL-i lubatud minimaalne aktsiisimäär 330 krooni 1000 liitri kohta. Praegu peavad Eesti põllumehed maksma 1000 liitri kohta aktsiisi üle 1000 krooni.

Ettepaneku kohaselt saaks iga tootja sõltuvalt tootmismahust endale eridiislikütuse kvoodi, mis arvestatakse põhimõttel, et kütuse erikulu põllukultuuridele on 120 l/ha ja avamaa köögiviljale 200 l/ha. Kvoodi ületamisel peab ettevõtja kütust ostma turuhinnaga. Madala aktsiisimääraga kütust saaks müüa mitmel moel. Üks võimalus oleks müüa kütust aktsiisilaost minimaalse aktsiisimääraga, kuid siin muudab asja keeruliseks kütuse tollilaost laialivedu ja jaotamine tootjate vahel.

Teine ja mugavam variant on müüa kütust jaetanklate kaudu, kasutades samas elektroonilisel arvestusel põhinevat aktsiisivahe tagastamise süsteemi. Siingi on üks võimalus müüa tootjale kütust madalama aktsiisimääraga otse tanklast, teine võimalus oleks müüa kütust tanklast tavahinnaga ja kasutada aktsiisimaksu kuu lõpus muude maksukulude tasaarvestuseks või siis tagastataks see põllumehe pangakontole.

Eesti põllumajandustootjatele on erimärgistatud kütusele kehtestatud aktsiis ja selle kompenseerimisega seonduv olnud probleem juba aastaid. Üllas Hundi sõnul on põllumeeste keskliidu ettepaneku eesmärk muuta soodusaktsiisiga müüdava kütuse alane arvepidamine lihtsaks, odavaks ja läbipaistvaks. Samuti võimaldaks muudatus oluliselt vähendada aktsiisipettusi diiselkütuse müügil.

Allikas. Saarte Hääl, 20.10.2010

Eelmine luguÕhtuleht: Hinnad tõusnud, valitsus rahul
Järgmine luguUngari toetab põllumajanduspoliitika reformimisel Eesti seisukohti