AP 2020 kandidaat Janika Lindsalu – Osa maasikasaaki jäi põllule hallitama, aga maasikakasvataja Janika Lindsalu on raskustega harjunud

Fotol: Janika Lindsalu

Maasikakasvataja Janika Lindsalu põldudelt jäi töökäte puudusel tänavu noppimata osa marjadest, nüüd päästab ta ukrainlastest töötajate abiga hilisemat maasika­saaki, mida korjatakse neil päevil.

Koimula külas tegutseva osaühingu Marimarta perenaine Janika Lindsalu võttis “Aasta põllumehe” konkursi žürii vastu oma maja esisel verandal. Kahel pool majapidamist laiusid maasikaväljad, sissesõiduteel uhkeldas pilkupüüdev maasikakujuline müügikiosk. Sellistes maasikakioskites müüakse Marimarta OÜ maasikaid nii Jõgeval, Mustvees kui Põltsamaal. Ka veetakse hooajal maasikaid hulgimüügiks pealinna.

“Minu põllul korjavad praegu ukrainlased teist maasikasaaki,” oli perenaine rahul, et vähemalt sellelt esimese aasta istutuspõllult marjad kätte saab. Need ukrainlased on juba pikemat aega Eestis töötanud, aga Marimarta põldudele jõudsid üheksa ukrainlast alles juulikuu algul.

Põhisaak, kus ‘Polka’ maasikasort sai küpseks juba jaanipäeva paiku, jäigi suures osas põllule – korjajaid ei olnud, kuna Ukraina töötajaid, kes neil igal aastal abiks käisid, ei lubatud koroona tõttu riiki siseneda.

“Vähemalt pool saaki jäi seetõttu põllule ja läks lõpuks hallitama,” teatas perenaine.

Pool saagist hallitab

Perenaine meenutas, et tänavu alustasid nad maasikate korjamist lavatsite peal 26. juunil kümne inimesega, samas paarkümmend korjajat oli puudu.

Ja nüüd on tagajärg näha: ei suudetud enne ägedaid vihmahooge kõiki valminud marju korjata, osa saagist jäi põllule hallitama. Lindsalu selgitas, et varem olid neil igal aastal kindlad ja töös kogenud ukrainlased maasikaid korjamas, aga tänavu said nad eestlastest tööjõu, kus kõik olid algajad, nii et lavatsi pealt maasikakorjamisel oli tootlus ka kogenematuse tõttu väike.

Kui žürii tööga ühines maaeluminister Arvo Aller, nõudis perenaine ministrilt aru, kas maasikakasvatajad hüvitist ka saavad.

“Ma ei soovi muud kompensatsiooni kui tööle tulemata jäänud ukrainlaste pealt. Kokku jäi mul tulemata 11 ukrainlast. Igaüks nendest korjanuks 200 kilo maasikaid päevas. Selles ulatuses hüvitist soovingi,” ütles Lindsalu ministrile.

Aller ei osanud hetkel midagi täpsemalt lubada.

“Kõigepealt käib kahju hindamine. Praegu teeb maasikakasvatajate liit kokkuvõtteid ja selle tulemusel saame ülevaate, millest tekkis kahju,” selgitas maaeluminister. Ministeerium töötab praegu välja metoodikat maasikakasvatajate kahju hindamiseks. Kas ja kui palju saamata jäänud saagist kompenseeritakse, selgub hiljem.

Loe edasi Maalehest. 

Aasta Põllumees 2020 JANIKA LINDSALU

Marimarta OÜ, Jõgevamaa

Maasikakasvatus 12 ha-l

Keskmine saagikus 8 t/ha

Maasika- ja frigotaimede müük

Tomatikasvatus katmikalal 500 ruutmeetril ja avamaal 0,1 ha-l

Tomatimahlade valmistamine teenusena ja müük

Kaks töötajat, hooajatöödel 20–40 töötajat

 

 

Eelmine luguAP 2020 kandidaat Airi Külvet – Pealinna tüdruk tõusis lihaveisekasvatajate eestvedajaks
Järgmine luguAP 2020 kandidaat Viktoria Gošovski – Pank ei uskunud maakarja, Viktoria Gošovski usub