Saastunud köögivilja kartuses kehtestas Venemaa köögi- ja aedviljadele impordikeelu. Eesti köögiviljakasvatajad väidavad, et keeld nende rahakotti ei mõjuta.
Eestist veetakse Venemaale köögi- ja aedviljadest peamiselt kartulit ja porgandit. Kuna enamus sügisel sõlmitud tarnelepingutest on Venemaa ettevõtetega täidetud, siis ei mõjuta eile kehtima hakanud köögiviljade import Eesti ettevõtete käekäiku. Küll aga keeld Eesti põllumeeste rahakotist tulu viia, kui see peaks kehtima ka tuleval talvel, parimal saagimüügiajal.
Hispaania importkurkidest alguse saanud paanika on veidi vähendanud Eesti suurima kurgikasvataja ASi Grüne Fee Eesti eksporti Lätti ja Leetu. Kodumaist kurgimüüki kolibakteri hirm pärssinud pole. Samuti ei mõjuta ettevõtte müügitulemusi ka see, et eilsest alates Venemaale ei saa vedada ei kurki, kartulit ega ka teisi köögi ja aedvilju.
Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja aiandustoimkonna juht Raivo Külasepp ütles, et Venemaa impordikeeld ei mõjuta tegelikult ka teiste Eesti firmade elu.
“Eestist väga palju puu- ja köögivilju Venemaale ei viidud. Sügisepoole vastu talve oli küll kartul see, mis venelastele enda saagi ikaldumise tõttu huvi pakkus,” lisas Külasepp.
Grüne Fee jaoks on hetkel kõige olulisem siseturu järel balti turg. Venemaale viimastel aastatel kurke viidud pole. Kui 1993. aastal Grüne Fee alustas, siis keskenduti Külaseppa sõnul ka Venemaa turule, kuid üsna kiiresti sai selgeks, et turg pole stabiilne.
Siiski üht-teist Eesti põldudelt ja peenramaadelt Venemaale ja venelaste toidulauale jõuab. Põllumajandus-Kaubanduskoja infotalituse juhataja Vevo Olevsoo sõnul näitab viimaste kuude tollistatistika, et idanaabrid on huvitatud kartulile lisaks ka porgandist ja sibulast.
Külasepp ütles, et siiski ka neil on vara veel rõõmustamiseks, et nad võib-olla pääsevad Hispaania kurgipaanikast. Kodumaise kurgimüügi selle nädala tegelikud numbrid selguvad mõne päeva jooksul.
Allikas: ERR Uudised