Maaeluminister Urmas Kruuse andis Veterinaar- ja Toiduametile korralduse täiendavalt üle kontrollida kõikide Eesti seakasvatuste vastavus sigade Aafrika katku leviku piiramiseks kehtestatud nõuetele.
“Andsin Veterinaar- ja Toiduametile korralduse kontrollida erakorraliselt üle veel kõikide Eesti seakasvatuste vastavus seakatku tõkestamiseks seatud nõuetele ja samuti anda vajadusel seakasvatustele lisasoovitusi bioohutuse tõstmiseks. Seakatku levikule saab piiri panna üksnes siis, kui kõik seakasvatajad täidavad täie hoolsusega kehtestatud nõudeid,” ütles maaeluminister Urmas Kruuse.
Kokku tuleb Veterinaar- ja Toiduametil (VTA) erakorraliselt kontrollida üle 900 farmi ja majapidamise. VTA kontrollib korrapäraselt taudistunud aladel asuvaid seakasvatusi kord kuus.
Minister kohtus täna Viljandi ja Valga maavanemate, kohalike veterinaarkeskuste juhtide ning seakasvatajatega. “Seakasvatajad rõhutasid, et arvestades olukorra tõsisust peavad eranditult kõik seakasvatajad hakkama suurendama bioohutust ja nõudeid tuleb ohutuse tõstmiseks kiiresti karmistada,” lisas Kruuse.
Homme, neljapäeval toimub Põllumajandusministeeriumis kohtumine seakasvatussektori esindajatega, kus arutatakse läbi täiendavad meetmed seakatku leviku tõkestamiseks. Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda on neljapäevaks kokku kutsunud ka lihatoimkonna koosoleku.
Esimesed sigade Aafrika katku leiud kodusigadel avastati eelmisel nädalal Viljandimaal kahes farmis ja ühes Valgamaa majapidamiseks. Veterinaar- ja Toiduamet kinnitas ametlikult diagnoosi 20. juulil. Kokku hukati üle 500 sea.
TAUSTAKS
Sigade Aafrika katk on väga nakkav ning ägedalt kulgev kodusigade ja metssigade viirushaigus, mida iseloomustab palavik, verejooksud, põletikulised muutused elundites ja suur suremus (kuni 100% loomadest).
Sigade Aafrika katk on levinud mitmetes Eesti naaberriikides (nt Läti, Leedu, Poola) nii mets- kui ka kodusigadel. Eestis diagnoositi esimene sigade Aafrika katku juhtum 8. septembril 2014, mil Hispaanias asuvast Euroopa Liidu referentlaborist saabus kinnitus Valgamaal Hummulis surnult leitud metssea kohta.
Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Iga loomapidaja peab järgima kehtestatud bioturvalisuse meetmeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.
Sigade Aafrika katku puudutav teave on koondatud veebilehele www.seakatk.ee ning küsimusi ja infot taudikahtlusega loomadest saab jätta VTA vihjetelefonil 605 4750.