Täna ja homme toimub Tallinnas Põhjamaade toiduliitude juhtide kohtumine, kus tuleb muuhulgas juttu kaubakettide omatoodetest, mis pärsib liitude hinnangul tootjate tootearendust.
“Meil on arutada palju ühiseid teemasid, kuid üks peamistest on ka Eestis väga aktuaalne private labeli ehk jaekaubanduse oma kaubamärkidega toodete osakaalu suurenemine, mis pärsib ettevõtete tootearendust ja konkurentsivõimet ning on ohuks tootjakaubamärkidele. Huvitav on kuulata naabermaade ja meie peamiste ekspordimaade suhtumist nendesse,” ütles Eesti toiduainetetööstuse liidu juhataja Sirje Potisepp.
Ülevaade antakse ka GDA (Guideline Daily Amount) –märgistuse kasutamisest ning sotsiaalse dialoogi arendamisest eri maades, arutletakse tervise-alaste väidete üle, räägitakse Euroopa toiduliidu (CIAA) praegustest tegevustest ja suhetest kaubanduskettidega ning erinevate riikide majanduse ja toiduainetööstuste käekäigust.
“Kuigi kõik teemad on tähtsad, on muutunud suhted kaubanduskettidega nii töötlejatele kui tarbijatele ülioluliseks. Tarbija saab valida kaupluse sortimendi piires ning töötleja ootab kaubanduselt tihedamat partnerlust, mitte pidevalt hindaalandavaid lepinguid. See on probleemiks kõikides Euroopa Liidu maades ja loodan kuulda mõnda ärinippi, millega Eesti ettevõtteid aidata,” märkis Potisepp.
Kohtumisel osaleb ka põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder, kes teeb ülevaate Eesti põllumajandusest ja toidutööstuse rollist.
Lisaks Eestile osalevad Soome, Rootsi, Taani, Norra ja Läti toiduliitude juhid, kes kõik kuuluvad Euroopa toiduliitu. Nõupidamine kestab kaks päeva, kus teisel päeval külastatakse ühte Eesti vanimat, suurimat ja üht tugevaimat eksportööri – alkoholitootjat AS-i Liviko.
CIAA rajati 1982. aastal, et asendada toidu- ja joogitööstuse komisjon ja esindada toidutööstuste huve kõige kõrgemal Euroopa Liidu tasandil. Eesti Toiduainetööstuse Liit kuulub CIAA-sse täieõigusliku liikmena alates 2004. aastast.
Allikas: Delfi Majandus