Tauditõrje ekspertrühma kohtumine 22. novembril

22. novembril kogunes Tauditõrje ekspertrühm mille eesmärgiks on loomataudide ennetuse ja tõrje koordineerimine. Kuna Sigade Aafrika katk on Euroopas taas ulatuslikumalt levimas keskenduti ka seekordsel kohtumisel peamiselt Sigade Aafrika Katkule.

Keskkonnaamet on välja pakkunud korjuste otsimine koerte abiga, mille osas olid üksmeelel kõik osapooled. Põllumeestele tehti üleskutse surnud metssigadest teada anda. Eesmärk on vähendada maakondades taudiohu taset või kuulutada mõni maakond taudivabaks – seda muidugi juhul kui leitud metssea korjustest katku ei leita. Surnud sigadest võib teada anda Keskkonnaameti infotelefonile 1247 või info@keskkonnaamet.ee.

Senine metsigade küttimine on plaanipärane ning EPKK tegi ettepaneku kindlat küttimismahu limiiti mitte seada ning soovitasime maakomndlikke jahindusnõukogusid tihemini kokku kutsuma, et hinnata hetkeolukorda maakonnas ja sellest lähtuvalt küttimissurvet suunata. Jahindusnõukogudesse kaasata ka Põllumajandus- ja Toiduameti ekspert.

Metsiga peibutussöötmisplatside kontrollimise käigus on avastatud puudusi. Mitmel korral on söödaplatsile viidud terve koorem sööta või teravilja sorteerimisjäätmeid. Tuletame meelde, et sorteerimisjäätmete puhul kehtib kindel kord ning metsa neid vedada ei tohi. Metssigade peibutussöötmine lubatud vaid Keskkonnaametis registreeritud peibutussöötmiskohas. Teiste metsloomaliikide söötmisel peab olema tagatud, et sööt ei oleks kättesaadav metssigadele. Söödaautomaadis tohib olla kuni 100 kg ning metssigade peibutuseks kasutatavas peibutussöötmiskohas (edaspidi peibutussöötmiskoht) maas kuni 5 kg lisasööta. Isevoolse söödaautomaadi korral ei tohi ööpäevas väljastatav kogus ületada 5 kg. Ühes peibutussöötmiskohas võib kalendrikuu jooksul peibutamiseks kasutada kuni 100 kg lisasööta.

Teatavasti on aasta algusest lubatud metssigade küttimisel kasutada öösihikut. Küttimisandmetest on ka näha, et öösiohiku kasutamine on küttimise efektiivsust suurendanud. Öösihikut võib kasutada vaid kõrgistmelt või jahipukilt. Öösihikut on keelatud kinnitada tulirelvale või võtta püssikotist välja öösihikuga relva, kui püssiraua suue on madalamal kui 2,5 meetrit ja keelatud on tulistada öösihikut kasutades, kui püssiraua suue on lasu sooritamise hetkel madalamal kui 2,5 meetrit maapinnast. EPKK esindaja tegi koosolekul ettepaneku leevendada kõrguse nõuet, sest see raskendab sigade küttimist põldudel. Jahimeeste poolt tuli ka taotlus pikendada öösihiku kasutamise lubamist vähemalt ühe aasta kuna öösihik on kallis ja selle soetamine ainult üheks aastaks ei ole mõistlik.

Lisainformatsiooni saamiseks võib pöörduda EPKK janindusnõuniku Jaanus Põldmaa poole, +372 506 2246.

Foto: pixabay

Eelmine luguKoda õnnitleb oma töötajat kodanikupäeva aumärgi puhul
Järgmine luguTarbijad leiavad peagi oma kodupoest uusi Pääsukesemärgiga tooteid