Autor: Arvo Uustalu, Õhtuleht 08.04.2010
“Praegu vahetavad paljud piimakarja lihakarja vastu. Kui piiri tagant hakatakse värsket liha sisse tooma, jäävad sajad inimesed tööta,” teeb Rimi poeketi loomalihaimport Tartumaa taluniku Toomas Toomi meele mustaks. Rimi ja Säästumarketi otsus hakata müüma imporditud veiseliha ajas loomakasvatajad tõsiselt hirmule – senine niigi kesine turg kuivab seepärast veelgi kokku ja talunikel ei jää muud üle, kui üritada oma loomaliha välismaale müüa või loomapidamisele lihtsalt lõpp teha.
Tartu lähedal tõu- ja lihaveisekarja pidav Ere-Kai Lotta saatis just 1,5tonnise tõupullijuraka Valgevene poole teele.
“See on mitmesajale veisekasvatajale katastroof, kui liha nüüd välismaalt sisse tooma hakatakse. Kardan ka seda, et Eesti jääb tõuloomadest tühjaks,” ohkab ta.
Lotta on 20 aastat ka ise liha töödelnud ja kinnitab, et kodumaine veiseliha on parim. “Kõige hullem on Poolast toodud kraam. Isegi meie lüpsilehma liha on sageli kvaliteetsem kui nende lihaveise oma. Kogu meie liha on ju sisuliselt mahetoodang,” nendib ta.
Karjakasvatajad on hirmul, kinnitab ka Tartu maamajanduse nõuandekeskuse konsulent Aigar Suurmaa. “Rimi ja Säästumarketi otsus mõjutab väga tugevalt meie jalgele tõusvat lihaveisekasvatust. Hetkel jääb veel pisut puudu, et suudaksime kogu Eesti veiselihavajaduse ise ära katta. Tuleval aastal pole ka see enam argument, et meie endi veiste liha ei jätku. Eks kaupmehi paneb piiri tagant liha ostma pisut odavam hind,” arvab ta.
Talunik: Eesti liha on parim
Suurmaa sõnul tuuakse importliha sealt, kus parasjagu odavam. Brasiilia, Saksamaa ja Poola liha on aga erineva kvaliteediga.
Ka Eesti Lihaveisekasvatajate Seltsi juht Leino Vessart nendib, et Eesti rohtsööda peal kasvatatud looma liha on suurepärane. “Isegi see pole õige, et meie küsime oma liha eest liiga palju. Meie müüme lihakehakaalus veise lihatööstusele 35–40 kr/kg, mis on 10–15 krooni odavam kui Lääne-Euroopas,” teab ta.
Tõenäoliselt on importliha eelistamise taga selle madalam hind, ütleb põllumajandus-kaubanduskoja (PKK) juhataja Roomet Sõrmus. “See võib olla isegi tõsi, et eluslooma kokkuostuhind on välismaal kohati kõrgem kui meil, kuid suurte koguste puhul on liha töötlemine ka oluliselt odavam. Rimi oma kaubamärgi loomise siht on aga ikkagi töötlejatele ja tootjatele hindade pealesurumine. Meid ärritas väga see, et Rimi väitel on Eesti veiseliha välismaisest ebakvaliteetsem. Oleme rääkinud nii teadlaste kui ka lihatöötlejatega ja see ei vasta kindlasti tõele. Mingi valemiga ei saa kaugelt kohale veetud liha kodumaisest ka värskem olla!”
Importliha pealetung pani nördima ka keskpartei liidri Edgar Savisaare. Tema sõnul on Eesti liiga väike, et võistelda hinna osas maailma suurte lihatootjatega.
Miks odav liha poes nii kallis on?
Riik ei saa ühelegi ettevõttele ette kirjutada, millist kaupa see müüa võib, tõdeb põllumajandusministeeriumi kõneisik Hindrek Riikoja. “Samas on loomulikult kahju, et ajal, kui riik on üksjagu pingutanud põllumajanduse arendamise ning Eesti toidu populariseerimise nimel, astub üks kaubandusettevõte sellise sammu.”
Eestis on praegu umbes 30 000 lihaveist ja nende arv kasvab. PKK spetsialist Martin Vilen aga tõdeb, et meie lihaveiselihale koduturgu peaaegu polegi: “Kuus müüakse vaid 4–5 tonni väärisliha.”
Vilen imestab, miks Rimi liha nii kallis on: “Rimi välismaine veise välisfilee maksab 330 kr/kg ja selle kampaaniahind on 199 kr/kg. Samasugune eestimaine liha maksab Selveris aga 139 krooni! Seega ei saa praegu öelda, et välismaine liha on kodumaisest odavam.”
Rimi: nüüd sortiment laiem
Rimi müüb nüüdsest 15 sorti veiselihatükke, mis on poeketi jaoks tükeldatud ja pakitud välismaal Hilton Foods Groupi lihatööstuses. Sama liha on väiksemas valikus ka Säästumarketi letil. “Turule tulnud Rimi lihavaliku me küll impordime, kuid see-eest saame alati kliendile garanteerida lihaveise kvaliteetse liha,” ütleb Rimi Eesti Foodi kõneisik Evelin Mägioja. Toonitades, et Rimi ei pea Eesti liha kehvaks – importliha kvaliteet olevat lihtsalt garanteeritult ühesugune. Samas kinnitab ta, et Rimi jätkab läbirääkimist siinsete lihatööstustega ning ei välista, et tulevikus on nende poes taas müügil ka kodumaine värske veiseliha.