Põllumajandustootjad väljendasid valitsusele muret kavandatava maksupoliitika pärast

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda koos Eestimaa Talupidajate Keskliiduga saatis täna Vabariigi Valitsusele pöördumise, milles väljendati oma muret kavandatava maksupoliitika pärast. 

Pöördumises rõhutatakse, et praegune poliitika ei toeta toidutootmise kindlustunnet, mis on oluline nii sektori arenguks kui ka riigi julgeoleku tagamiseks. Põllumajandustootjad seisavad silmitsi mitmete väljakutsetega, sealhulgas kliimamuutused, üleminek vähese CO2-heitega majandusele ja bioloogilise mitmekesisuse vähenemine. Kuigi sektor on näidanud üles paindlikkust, on viimaste aastate keerulised olud vähendanud ettevõtjate kindlustunnet ja investeerimisjulgust.

Erilist muret tekitab põllumajandustootjatele kavandatav varade maksustamine. Pöördumises selgitatakse, et see maks koormaks ebaproportsionaalselt põllumajandus- ja toidutööstust, kuna sektoris on suur osa varadest seotud maaga, mis on tootmiseks hädavajalik. Põllumajandustootmine on tihti väga madala kasumimarginaaliga ja investeeringud on tehtud pika tagasimakse perioodiga, mistõttu täiendav maksukoormus võib sundida ettevõtteid kärpima investeeringuid või loobuma tulevikku suunatud projektidest.

Põllumajandustootjad on mures ka kavandatava käibemaksumäära tõstmise pärast. Käibemaksumäära tõus suurendaks survet nii tootjatele kui ka tarbijatele ning mõjutaks negatiivselt kogu toidutootmise konkurentsivõimet. Juhime tähelepanu, et enamikes riikides rakendatakse toidukaupadele maksuerisusi.

Pöördumises esitatakse Vabariigi Valitsusele järgmised ootused:

  1. Loobuda tuleks põllumajandussektori varade maksustamisest.
  2. Sektorile tuleks läbi soodsa majanduskeskkonna pakkuda investeerimisjulgust, et kohaneda kliimamuutustega ja rakendada rohepööret.
  3. Aruteludesse peab kaasama sektori esindajad, et leida ühiselt lahendusi, mis tagavad toidujulgeoleku ja sektori jätkusuutlikkuse.
  4. Põllumajandussektori arengut tuleb toetada, mitte koormama seda täiendavate maksudega.

Mõistame vajadust leida riigieelarvesse täiendavaid vahendeid, kuid varade maks ei ole selleks sobiv lahendus. Alternatiivina võiks kaaluda ajutist ettevõtte tulumaksu taastamist 2% määras eelmise aasta avansilisest kasumist.

Oleme valmis konstruktiivseks dialoogiks ja koostööks, et leida parimad lahendused kohaliku toidutootmise ja maaelu säilitamiseks Eestis.

Kontakt:

Ants Noot
ants@epkk.ee
Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda

Kerli Ats
Kerli@taluliit.ee
Eestimaa Talupidajate Keskliit

Eelmine luguRimi: Päris Eesti toit läheb jätkuvalt hästi kaubaks
Järgmine luguPõllumajandustootjad pöördusid kohalike omavalitsuste poole