Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda kuulutas oktoobri alguses välja piimatalgud ning kutsus tarbijaid ja kaupmehi üles tähistama oktoobrit piimakuuna. Piimajoomise talgud on täie hooga käima läinud ning alustatud on mitmete algatustega kodumaise piimatootmise väärtustamiseks.
„Mitmed kaupmehed on meile andnud positiivset tagasisidet ning avaldanud valmisolekut anda omalt poolt hoogu juurde kodumaiste piimatoodete tarbimisele. Kauplusekett Maxima tegi kojale näiteks ettepaneku, et kohalike piimatootjate majandustegevuse edusse ja tulevikku panustamiseks võiks luua toetusfondi või -programmi,“ selgitas Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus.
Sõrmuse sõnul on kavas SA Eesti Maaülikooli Joosep Tootsi Fondi juurde luua Eesti piima sihtkapital, mille eesmärgiks on toetada Eesti piimatootjatele vajalike teadusuuringute, koolituste ja muude arendustegevuste läbiviimist ning seeläbi aidata kaasa Eestis piimatootmisega tegelevate talude ja põllumajandusettevõtete jätkusuutlikule arengule nii kodu- kui välisturgudel.
„Kutsume kõiki Eesti piimatootmise heast käekäigust hoolivaid ettevõtteid fondi panustama. Maxima on valmis Eesti piima sihtkapitali käivitamisse panustama läbi tulu, mis laekub nende kauplustes rinnamärkide ja külmkapimagnetite “Joon Eesti piima!” müügist,“ ütles Sõrmus.
Koja üleskutsele vastas ka Rimi Eesti, kes kavatseb aasta lõpuni jätkata projektiga, mille kaudu annetatakse igalt müüdud liitrilt Rimi piimalt 2 senti Eestimaa Talupidajate Keskliidu kaudu väiketalunikele. Ka Stockmann liitus koja üleskutsega ja on valmis panustama tarbijate teadlikkuse tõstmisesse piima vajalikkusest ja olulisusest meie tervisele.
Põllumajandus-kaubanduskoja Facebooki lehelt „Piim – päeva pärl“ leiab oktoobris palju põnevaid retsepte piimatoodete kasutamiseks erinevate roogade valmistamisel ning piimasõprade vahel loositakse igal nädalal välja toredaid auhindu.
Eesti piimatootjad on olnud kahe viimase aasta jooksul sügavas madalseisus. Oleme kaotanud üle 10 000 piimalehma ehk rohkem kui 10% Eesti piimakarjast. Igal aastal jääb seetõttu tootmata sama palju piima, kui eestimaalased joogipiimana aastas ära tarbivad. Kriisi ohvriks on langenud paljud väikesed talud ja ka suuremad põllumajandusettevõtted. Piimatalgute eesmärgiks on väärtustada kodumaist piimatootmist ja toetada Eesti piimatootjaid.