Keset kõige kiiremat tööaega on maasikakasvataja Ranet Roositalu tulnud Tallinna lasteaedadele tasuta jagama maasikataimi. Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja kontori parklas ootab juba seltskond lasteaednikke Joosepi talu kirjadega kaubiku saabumist.
Kiirelt jagatakse nimekirja alusel kohaletulnutele maasikataimedega komplekteeritud paberkotid välja. Igas kotis on 50 frigotaime koos ilmastikukindla istutamisjuhendiga. Ikka selleks, et maasikataime juurepuhmakad saaksid mulda õige istutusvahe ja sügavusega.
Noor taluperemees Ranet Roositalu ütles kaubiku uksi avades, et tänased taimed näevad tavapärasest erinevad välja. „Need on paljasjuursed frigo maasikataimed, mis on Hollandis ette kasvatatud. Nende kasvuprotsess on ajutiselt peatatud, sest taimi hoitakse -1,5 või -2 kraadi juures. Nende fenomen ongi selles, et kevadel istutad maha ja 40. või 60. päeva pärast saad juba saagi – see ei ole nii nagu vanasti, et sügisel istutad taimed ära ja ootad talv läbi, et saada suvel saaki,“ rääkis Roositalu kohaletulnutele. „Kevadel istutad ja samal suvel saad saagi,“ lisas ta üllatunud kuulajatele kinnituseks.
Head väljavaated
Küsimusele, milline tuleb tänavune maasikasaak ütles Roositalu, et just eelmisel päeval käis ta konsulendiga põllul olukorda vaatlemas. „Nägime, et maasikaõied on suured ja neid on hästi palju, seega eeldan ja loodan, et tuleb väga hea saak. Saagi valmimiseni peaks veel minema kaks- või kaks-pool nädalat, siis on eesti maasikas täielikult valmis. Kuigi ma tean, et mõnel eesti kasvatajal on vähesel määral ja kiletunnelites kasvanud taimedelt saadud saak juba valminud.“
Joosepi talul saagi korjajatega suur muret pole, juba viis-kuus aastat käivad nende juures Ukrainast ühed ja samad inimesed. „Meil on nendega ka tänavu kokkulepped tehtud ja eeldatavasti tulevad nad kohale. Kui nad mingil põhjusel ei peaks saabuma, siis mõtleme midagi välja, meil on ka eesti korjajaid aga seda on vähe võrreldes välistööjõuga.“
Maasikasaagi hinnast juttu tehes sõnab Roositalu, et hetkel on peaaegu võimatu prognoosida, milline hind on müügipäeval, sest kõik tootmiskulud on tugevalt tõusnud. „Ma eeldan, et kõikide aiasaaduste ja maasika hinnad siiski kahjuks tõusevad,“ tõdes ta.
Abikätt ulatades
Ukraina põgenike teemaga on Joosepi talul isiklik kogemus. Selgub, et Joosepi talu abiga on nende lähedal peatuspaiga leidnud ka üks abielupaar, kellel Mariupolis kodu puruks pommitati. „Otsisime neile meie talu läheduses maja, nad saavad seal rendivabalt elada,“ rääkis Roositalu. „Ainuke tingimus on, et nad hoolitsevad maja ümber oleva aia eest. Lisaks võtsime enda juurde märtsi alguses neli naisterahvast koos lastega. Ka neile pakume hetkel tööd ja peavarju.”
Selgus, et sõjapõgenikud löövad kaasa igapäevaste toimetuste juures, küll aitavad istutada maasikataimi ja rajada uut maasikaistandust, ka leidub neile tegevust kasvuhoones ja peenardel rohides. Roositalu sõnul on põgenikud kohanenud Eesti eluga hästi. „Oleme neid aidanud dokumentide vormistamisel. Nad saavad smart-ID kasutamisega kenasti hakkama ja on vaimustuses, et Eestis saab nii lihtsalt veebi vahendusel asjad aetud,” muigab Roositalu. „Lapsed käivad neil lasteaedades, osad isegi eesti koolides – neil läheb meie juures väga hästi. Kahe suurema lapsega, kes on 16 ja 17, on kokkulepe, et suvel, kui lasteaias ja koolis on vaheaeg, hoiavad nemad nooremaid lapsi.”
Kahe tunniga on pea kõik taimekotid leidnud endale omaniku ja lõbusa logoga valge kaubik vurab Põlvamaale Loko külla tagasi. Tallinnas algab aga neljakümnes lasteaias kibekiire istutamistöö, nüüd jääb taimede eest hoolitsemise kõrval vaid saaki oodata.