27. oktoobril 2015 toimus EL piimaturu seirekomisjoni 10. koosolek Brüsselis, millest võtsid lisaks Euroopa Komisjoni ametnikele osa CEJA (noortalunikud), COPA-COGECA (tootjad ja ühistud), ECVC (Via Campesina), EMB (Euroopa Milk Board), EDA (piimatööstus), Eucolait (piimatoodete müük) ja Eurocommerce (jaemüük) eksperdid.
EL piimatoodang on käesoleva aasta esimese 8 kuuga suurenenud rohkem kui 1% võrra, kusjuures enamik tootmise kasvust on tulnud pärast piimakvootide kadumist. Tootmise langus on toimunud ainult vähestes liikmesriikides.
Keskmine piima tootjahind oli augustis ca 29,7 c/kg ja septembris on oodata piimahinna kerget langust (-0,6%). Lühiajaliselt on põllumeeste suurimaks probleemiks rahavoogud.
Eraladustamise taotlusi on meetme avamisest Venemaa impordikeelu järel laekunud 154 000 t võile ja 52 000 t lõssipulbrile. Samas sekkumiskokkuostu pakutakse tooteid nädalast nädalasse vähem (kokku on sekkumisvarudesse müüdud 23 000 t lõssipulbrit).
Piimatoodete noteeringud on viimase 6 nädala jooksul näidanud jätkuvalt taastumise märke väga väheste eranditega. Maailmaturul on hinnad üldiselt kasvanud, välja arvatud USA lõssipulbri ja Cheddari juustu hind. See ei võta arvesse viimaseid GdT oksjoni tulemusi, mille indeks sulgus 3,1% madalamal tasemel pärast 4 järjestikkusel oksjonil toimunud kasvu. USA hinnad on kõrgeimad. EL hinnad kõige konkurentsivõimelisemad pulbri osas, samas Okeaania hinnad on kõige konkurentsivõimelisemad või ja Cheddari osas.
EL laoseisu tasemete hindamine jääkväärtuse meetodil (tootmine + import – tarbimine – eksport) näitab olulisi lõssipulbri varusid, mis on normaalsetest vajadustest suuremad ja juulis-augustis pole varud vähenenud. Pilt on natuke parem juustu puhul (kus toimus mõningane laovaru vähenemine augustis). Selgelt parem on olukord või puhul, kus varud on normaalsel tasemel ning juulis ja augustis toimus varude vähenemine.
Maailma mastaabis kasvas piimatoodang umbes 2,3 miljoni tonni võrra käesoleva aasta esimese 8 kuu jooksul, kasvu põhjustasid peamiselt EL (+1,2 miljonit t) ja USA (+900 000 t). ELi piimatootmine väheneb sesoonselt, kuid mahud jäävad 2014.a tasemest kõrgemaks. USA toodangu kasv aeglustus augustis ja septembris. USDA prognoos aastase kasvu osas on jäänud muutumatuna +1.4% tasemele. Uus-Meremaa prognoosib uueks hooajaks väiksemat tootmismahtu, samas Austraalia hooaeg algas hästi ja selleks hooajaks oodatakse toodangu +2,5% kasvu. Hiina import on tagasi tipueelsel tasemel ja nõudluse kasvu on oodata 2016.a teisel poolel. Paranenud USA nõudlusel on jätkuvalt positiivne mõju maailmaturu arengule.
Kui vaadata EL sisetarbimist ja suundumusi jaemüügi tasandil, siis trend on nii mahu kui hinna osas pigem langev. Dialoog tarneahela osaliste vahel võiks proovida tuua stabiilsust kõikidele turuosalistele.
Üldiselt on turu meeleolud paranenud, tajutakse, et pakkumine muutub mõõdukamaks ja nõudlus hakkab taas kasvama, eelkõige tänupüha, jõulude ja aastavahetuse perioodi ootuses. Siiski on vajalik, et pakkumise ja nõudluse suhe paraneks, et olukorra paranemine oleks püsiv.