Täna, 22. septembril sai Vändras avastardi juba kolmandat korda toimuv üle-eestiline Maal elamise päev. Laupäeval, 25. septembril, avavad oma uksed külastajaile 22 maavalda, mis on praeguses keerulises olukorras väga tähelepanuväärne.
“Viimased kaks aastat on suurendanud inimeste huvi maal elamise võimaluste vastu. On peresid, kes on oma suvilad päris kodudeks ümber teinud, lapsed maale kooli pannud ja tegutsevad-toimetavad, luues endale ise töökohti. See kõik ei ole olnud alati lihtne ja sellepärast on oluline, et kõikides poliitikate tegemistes arvestataks maaelu eripäradega,” sõnas peakorraldajate esindaja Krista Pegolainen-Saar.
22. septembril Põhja-Pärnumaa vallas Vändra Kultuurimajas toimunud avaseminaril “Maal elamise võlud” analüüsiti maaeluga seonduvaid sõlmküsimusi ja tutvustati 25. septembril toimuvaid ettevõtmisi Eestimaa valdades.
Videosilla vahendusel said sõna riigihalduse minister Jaak Aab, siseminister Kristian Jaani ja maaeluminister Urmas Kruuse. Kohapeal kõneles Maaeluministeeriumi maaelupoliitika ja analüüsi osakonna juhataja Olavi Petron teemal „Maaelu arendamise suundumused Eestis“. Ühises arutelus jagasid oma kogemusi kolm maale elama läinud perekonda, tuues esile sellega seotud väljakutseid, sealhulgas ka seda, missuguseid teenuseid saavad pered kasutada, kus pakutakse lähikonnas tööd ja kuidas on kogukonnad maal oma elu korraldanud.
“Eestlasi võib oma olemuselt pidada maarahvaks, sest väga vähe on neid, kellel puudub igasugune side maaga. Igapäevaselt elab ja tegutseb maal ligikaudu kolmandik Eesti elanikkonnast. Koroona aeg on tublisti kasvatanud nende hulka, kes on valmis linnakodu maamaja vastu vahetama. Enne suurt otsust ongi oluline liituda algatusega ja minna vaatama, kuidas maal päriselt elatakse,“ tõdes maaeluminister Urmas Kruuse.
Avaseminari sai otseülekandena jälgida sotsiaalmeedias. Pärast arutelupaneeli sõideti tutvuma Põhja-Pärnumaa valla külastuskohtadega, milleks on Vändra raamatukogu, Maarjakase talu lastehoid, keraamikakoda ning Mahlametsa talu.
Maal elamise päeva programmidega tutvu kodulehel www.maalelamisepaev.ee
Maal elamise päeva korraldavad koostöös kõik suuremad maaelu edendavad organisatsioonid: Eesti Külaliikumine Kodukant, Eesti Leader Liit,
Eesti Põllumajandus- Kaubanduskoda, Viljandi maakond, Rakvere vald, Maaeluministeerium, Maaelu Edendamise SA, Eestimaa Talupidajate Keskliit, Rahandusministeerium, Maaeluvõrgustik, Siseministeerium, OÜ Navicup, Eesti Linnade ja Valdade liit.