Eesti-Läti koostööprojekt „FARM Biodiversity“ tegeleb elurikkuse suurendamisega

Sel nädalal kogunesid Eesti ja Läti põllumajandusorganisatsioonide ning teadusasutuste esindajad, et EPKK koostööprojekti “FARM Biodiversity” raames käivitada üheskoos kohalikele põllumajandustootjatele suunatud tegevused ning tutvustada projekti kaasatud pilootettevõtteid.

Pilootprogrammi peamine eesmärk on katsetada erinevaid meetmeid elurikkuse kaitsmiseks ja edendamiseks põllu- ja rohumaadel ning hinnata nende tulemuslikkust ja mõju tootlikkusele. Igas osalevas ettevõttes määratakse kindlaks demoalad, millele koostatakse kohandatud tegevuskavad elurikkuse soodustamiseks, võttes arvesse nende alade iseloomu ja ettevõtte vajadusi. Tegevuskava viiakse ellu 2025.–2026. aasta hooajal, pärast mida analüüsitakse tulemusi ning koostatakse tulevikusoovitused elurikkuse edendamiseks. Samuti toetatakse suhtlust ja kogemuste vahetamist Eesti ning Läti piloottalude vahel läbi ühiste põllupäevade ning õppereiside.

Eestist osaleb projektis seitse pilootettevõtet, kellest neli tegutseb Lääne-Eestis ja kolm Lõuna-Eestis. “On rõõm näha, et projektis osalevad ettevõtted on väga motiveeritud,” ütles projekti koordinaator Silja Lehtpuu. “Paljud tootjad katsetavad juba omal algatusel erinevaid elurikkust suurendavaid praktikaid, kuid koostöö teadlastega on ettevõtete jaoks väga oodatud.”

Töörühma kohtumisel külastati Tartumaal asuvat ATK Linavästrik OÜ-d, kus rakendatakse aktiivselt keskkonnasõbralikke ja elurikkust suurendavaid praktikaid. Ettevõte tutvustas talinisu otsekülvi vahekultuuri sisse ning selle sügise vahekultuuri põlde.

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda ja Maaelu Teadmuskeskus viivad koostöös Läti Põllumeeste Parlamendi, Läti Maaülikooli ning Läti Agroökonoomika Instituudiga läbi projekti „FARM Biodiversity“ aastatel 2024–2027, eesmärgiga säilitada ja suurendada elurikkust põllu- ja rohumaadel Eestis ja Lätis. Projekti elluviimist toetab INTERREG Eesti-Läti Piiriülese Koostöö Programm.

Eelmine luguPääsukesemärki saab taotleda veel nädal aega