Kiiev-Tallinn erilend ja praktiline info välistöötajate Eestisse tulemiseks

Eesti valitsus lubab alates 6. juulist Ukraina välistöötajaid Eestisse, kui tööandja on valmis töötajale korraldama COVID-19 viiruse testimise Eestisse saabumisel ja uuesti 14 päeva pärast. Samuti peab töötaja viibima 14 päeva karantiinis ja ei tohi sellel ajal töötada.

Lennul tuleb järgida kõiki ettevaatusabinõusid viiruse leviku takistamiseks: desinfitseerida käsi, hoida sotsiaalset distantsi ja kanda kindlasti näomaski. Lennule ei lubata haigusnähtudega isikuid, kellel on nt palavik, köha vms.

Kuigi oleme tellinud lennufirmalt reisijatele maskid, siis palume reisijatel ka endal maski kaasa võtta. Lennufirma annab kõigile lennujaamas maski, mis peab olema ees alates lennukist kuni testimise lõpuni Tallinna lennujaamas!

EPKK tšarterlend Kiiev-Tallinn-Kiiev toimub teisipäeval 21. juulil 2020. Väljalend toimub lennujaamast Kiiev Borispol (KBP) terminalist D. Lennuk Boeing 737-900NG. Vedaja: SkyUp Airlines.

Kuidas pääseb inimene reisile? – Inimene teeb Check-In’i lennujaamas tšarterlennu lauas (nimekirja alusel), saab pardakaardi ja liigub läbi passi- ning turvakontrolli lennukisse.

Pagasi info:

Pagasit võib lennuki salongi võtta 7 kg ja äraantav pagas on 23 kg. Kogu info pagasi kohta on lehel: https://skyup.aero/en/faq 

Tööandja peab kindlasti olema töötajatel Tallinna Lennujaamas vastas!

Piiriületusel tuleb saabujal täita piiriületaja liikumispiirangu kinnitusleht kolmes keeles ühes valitud keeles:

Piiriületaja-liikumispiirangu-kinnitusleht-EE

Piiriületaja-liikumispiirangu-kinnitusleht-EN

Piiriületaja-liikumispiirangu-kinnitusleht-RU

Piiriületaja peab teadma elukoha või püsiva viibimiskoha aadressi Eestis. Eeltäidetud ankeedid võimaldavad kiirema piiriületuse.

Tervisekindlustus peab kindlasti olemas olema.

COVID-10 testimine lennujaamas

EPKK korraldab koostöös Synlab Eesti ja Tallinna Lennujaamaga kohustusliku koroonaviiruse (PCR) testimise lennujaamas.

Kõik testitavad peaksid kindlasti kandma kirurgilist maski.

Testimine kohapeal võtab aega kuni 3 tundi, arvestusega, et tunnis võetakse proovi 60-70 inimeselt.

Synlab saadab testi vastused 22.07 hommikul tööandjatele. Selleks on vajalik nõusoleku igalt testitavalt. Nõusoleku vorm on kolmes keeles:

Nõusolek isikuandmete (vastuste) edastamiseks tööandjale epostiga saatmiseks ENG

Nõusolek isikuandmete (vastuste) edastamiseks tööandjale epostiga saatmiseks EST

Nõusolek isikuandmete (vastuste) edastamiseks tööandjale epostiga saatmiseks RUS

Palun täitke vorm ja andke enne testimist oma töötaja kätte ja seda muidugi juhul, kui töötaja on sellega nõus.

Testimise sujuvaks ja kiireks korraldamiseks Synlab vajab:

 1. Testitava ees-ja perekonnanimi;
 2. Testitava sünniaeg;
 3. Testitava tööandja andmed: ettevõtte nimi, registrikood, aadress, kontaktisik, kontaktisiku isikukood, tel. nr ja e-posti aadress krüpteeritud vastuste saatmiseks.

KKK: Korduma kippuvad küsimused

K: Ukrainlased tulevad biomeetrilise passiga või kehtiva viisaga Kiievi lennujaama?

V: Jah, kui tavapass, siis viisa peab sees olema. Biomeetrilisele passile saab viisa teha pärast karantiini läbimist Eestis.

K: Vene keelde tõlgitud LTR peab neil Kiievis lennukisse minnes kaasas olema?

V: Me ei tea, kas tõlgitud, aga LTR peab tal nii Kiievi kui ka Tallinna piiripunktis olema ette näidata.

K: LTR paberit ei ole tarvis Tallinna lennujaama kaasa võtta tööandjal, Eesti ametnikud näevad seda arvutist?

V: Tööandja lennujaama piiripunkti ei pääse. Töötaja peab piiripunktis ise suutma kõike tõestada.

K: Liikumispiirangu täitmise kinnituse võtab tööandja lennujaama eeltäidetult kaasa?

V: Tööandja lennujaama piiripunkti ei pääse. See peab olema töötajal enne lennukisse minekut kaasas või saab täita ka piiripunktis, aga siis kulub rohkem aega.

Maksu- ja Tolliameti (MTA) oluline info reisijatele ja tööandjatele

MTA senise kogemuse pinnalt võib väita, et Ukrainast saabuvad isikud eksivad tihti kaupade, eelkõige toiduainete nagu lihatooted või alkohol, sisseveo eeskirjade vastu.
Reisijate tollieeskirjad leiab venekeelses versioonis allpool toodud aadressil: https://www.emta.ee/ru/chastnyy-klient/puteshestvie-posylki-pereezd/tamozhennye-pravila-dlya-passazhirov-pribyvayushchih-iz
Palume erilist tähelepanu pöörata aktsiisikaupade ja liha- ning piimatoodete sissetoomise piirangutele – näiteks lennukiga Eestisse saabunud reisijal võib olla kaasas kuni 200 sigaretti ning liha- ja piimatoodete (sh ukraina köögis populaarse peki) sissetoomine on keelatud. Juhime tähelepanu, et tahtlik tollieeskirjade rikkumine on karistatav – rikkumise eest võidakse määrata kuni 1200€ suurune rahatrahv, keelatud kaup konfiskeeritakse ja välisriigi isikule väljastatud viisa võidakse tunnistada kehtetuks ning sellele järgneb isiku tagasisaatmine lähteriiki.

Eestis töötades peavad kõik töötajad olema registreeritud Töötajate registris (TÖR). Tööjõuga seotud küsimused ja reeglid leiate: https://www.emta.ee/et/ariklient/registreerimine-ettevotlus/tootamise-registreerimine Maksudega ja töötajate registreerimisega seotud küsimuste korral palume pöörduda infotelefonil 880 0812 Äriklientide nõustamine ja käibemaksuinfo, ariklient@emta.ee Tollitoimingutega (sh deklareeritav kaup) küsimuste korral palume pöörduda Tolliinfo telefonil 880 0814 või e-posti aadressil tolliinfo@emta.ee

Viisad Eesti saatkonnast Kiievis

Eesti saatkonna Kiievis asejuht Margus Särglepp kinnitab, et saatkond Kiievis võtab vastu viisataotlusi neilt, kes langevad valitsuse määruse nr. 169 alusel hooajaliste põllumajandustöötajate erandi alla. Praegu on kõige otstarbekam viisataotluse sisseandmise aeg kokku leppida meiliga kirjutades aadressile: Consulate.Kyiv@mfa.ee

Kuid koroonaviirusest tingitud tervisemeetmete tõttu saab saatkond menetleda kuni 50 viisat päevas. Viisa menetlemine kestab vähemalt üks nädal.

Teadma peab:

 • Neile, kellel on registreeritud lühiajaline töötamine, ja kelle LTR on registreeritud lühemaks ajaks kui 90 päeva saatkond viisat ei väljasta – neile kehtib tavaolukorras viisavabadus. Otselennu olemasolul, mida hetkel kahjuks ei ole, oleks võimalik saabuda Eestisse, olla ära karantiinis ja asuda tööle.
 • Need, kelle LTR on väljastatud pikemaks ajaks kui 90 päeva, peavad taotlema viisat. Seda saab teha saatkonnas. Samas võib viisat taotleda ka pärast Eestisse saabumist. Nii viisaga kui viisata reisijate riiki lubamise otsustab piiril PPA ametnik.

Viisa olemasolu on vaid üks osa terviklahendusest. Kuna Ukraina ei ole 29. juunil avaldatud Euroopa nõukogu soovituse nimekirjas, on Ukraina kodanike saamine Schengeni alale endiselt piiratud. Viisaga reisijate transiit läbi teiste EL liikmesriikide on seega väga keeruline.

Piiriületus lennujaamas

Lennujaama piiripunktis on maale pääsemiseks kohustuslik esitada:

 1. Biomeetriline pass;
 2. Kehtiv LTR dokument;
 3. Tööandja peab olema kindlasti vastas, piirivalvur võib seda kontrollida.

Riiki (ja lennule) ei lubata haigusnähtudega isikuid (nt palavik, köha vms)!

PPA Tallinna piiripunkti juht Raavo Järva kinnitas, et välismaalane võib Eestisse siseneda Eestis töötamise eesmärgil. Selleks peab saabuja töötamine kindlasti olema registreeritud. LTR dokument peab olema väljastatud ja piiripunktis kaasas. Lisaks peab välismaalasel olema kehtiv viibimise alus. Ukraina kodanike puhul sobib selleks biomeetriline pass ja viimase puudumisel kehtiv pass ja kehtiv viisa. Lisaks peab biomeetrilise passiga saabudes olema piisavalt viibimise päevi, et inimene jõuaks oma viibimise ajal vajadusel viisa taotleda. Nt kui saabub välismaalane, kellel on võimalik viibida Eestis viisavabalt veel ainult 1 päev, ei ole see piisav aeg siin viisa taotlemiseks. Viisa taotlus tuleb esitada vähemalt 10 tööpäeva enne viibimise aja lõppu. Saabuvatel töötajatel tuleb arvestada liikumispiirangu ning testimise kohustusega.

Viisa taotlemine Eestis 

Viisade taotlemine saab toimuda pärast kahenädalast karantiini, mille järel on töötaja andnud negatiivse koroonaviiruse testi. Viisa taotlemine toimub piirkondlikus PPA teenindusbüroos, mis asuvad:

 • Tallinnas (P.Pinna 4 ja A.H. Tammsaare tee 47)
 • Tartus (Riia mnt 132)
 • Jõhvis (Rahu 38)
 • Narvas (Vahtra 3)
 • Pärnus (Aida 5)

Küsimuste korral saate pöörduda PPA migratsiooniabi klienditeenindaja poole tel 612 3500.

Saabumine Eestisse

Hooajatöötajatele peab olema Ukrainast saabudes vastas tööandja või tema esindaja, kuivõrd tööandja peab tagama, et töötajad saaksid testitud ning ohutult majutatud 14 päevaks enne, kui on töötajal lubatud tööle asuda. Tallinna Lennujaamas annab PPA igale inimesele lehe, kus tuleb täita oma kontaktandmed. See info edastatakse Terviseametile. Oluline on tagada, et kontaktandmed saadakse ka siis, kui töötaja ei tule Eestisse läbi Tallinna lennujaama.

Tasuline testimine

Tööandjal on võimalus pöörduda tervishoiuteenuse osutaja poole, kes pakuvad koroonaviiruse tasulise testimise võimalust tööandjatele. Näiteks Medicum, Synlab, Fertilitas. Testi viib läbi tervishoiuteenuse osutaja, kes pakub koroonaviiruse tasulise testimise võimalust tööandjatele. Testi hinna kehtestab tervishoiuteenuse osutaja. Hindadega on võimalik tutvuda teenuse osutaja kodulehel, Synlabis maksab test nt 78 EUR. Teenuse osutaja korraldab testimise oma vastuvõtu või testimispunktides. Teatud juhtudel on töötajate grupi testimiseks võimalik kokku leppida osapooltele sobiv testimise koht.

Isik peab läbima kaks koroonaviiruse testi, millest üks tehakse Eestisse saabumisel ja teine siinviibimise 14. päeval. Töötaja võib Eestis tööle asuda Eestis viibimise 15. päeval, juhul kui tema teine test on negatiivne.

EPKK korraldab soovijatele Tallinna lennujaamas testimise koostöös Synlabiga. Testimise kulud kannab vastuvõttev ettevõtja. Vt infot üleval.

Majutustingimused

Maandamaks COVID-19 leviku riski hooajatöötajate hulgas on Sotsiaalministeeriumi ja Terviseameti koostööna valminud juhis tööandjatele, millest lähtuda hooajatöötajate majutamisel ja SARS-CoV-2 testimise korraldamisel. Vaata juhist siit:

Juhis: Hooajatöötajate majutustingimused ja SARS-CoV-2 testimine_21.07.2020

Karantiin ja eneseisolatsioon

Testimise tulemusel oli 21. juuli Kiiev-Tallinn lennuki pardal kolm COVID-19 positiivse tulemusega reisijat. SYNLAB teavitas koheselt positiivse testi andnud tööliste tööandjaid nii telefoni teel kui saatis tööandjatele nende töötajate krüpteeritud tulemused. Ühe testi osas tehti kordustest ja nüüd on teada, et see oli negatiivne.

Mis on eneseisolatsioon?

Eneseisolatsioon tähendab seda, et inimene on 14 päeva alates Eestisse saabumisest kohustatud hoiduma hädavajalikest kontaktidest ja võib oma elukohast või püsivast viibimiskohast lahkuda üksnes arsti juurde minemiseks, toidu, esmatarbekaupade ja ravimite ostmiseks või hädajuhtumil.

Haigustunnusteta välisriikide kodanikud, kes tulevad Eestisse töötama. Saabujatel tuleb jääda karantiini, mis tähendab, et:

 • tööandjal tuleb tagada töötaja transport Eestisse saabumisel ja Eestis eneseisolatsioonis viibimine 14-päevasel perioodil;
 • tööandja tagab töötaja koroonaviiruse SARS-CoV-2 kahe testi tegemise. Üks tuleb teha saabumisel ja teine 14. päeval peale saabumist;
 • töötaja ei tohi tööle asuda esimese 14. päeva jooksul peale Eestisse saabumist;
 • töötaja võib tööle asuda alates 15. päevast eeldusel, et tema teine koroonaviiruse SARS-CoV-2 test on negatiivne.​

Soovitus: Mõistlik on karantiini 13-ndal päeval leppida kokku teise testi tegemine karantiini 14-ks päevaks. Kui teine test on negatiivne, siis saab 15-ndal päeval juba tööle asuda. Testimiseks on võimalik pöörduda erinevate tervishoiuteenuse osutajate poole, kes pakuvad koroonaviiruse tasulise testimise võimalust tööandjatele. Nnäiteks Medicum, Synlab, Confido, Corrigo, Qvalitas, Fertilitas jt.

Karantiin ja isolatsioon

Karantiin ja isolatsioon koroonaviirusega nakatunutele ja nende lähikontaktsetele

Inimesed, kellel on diagnoositud COVID-19, ei tohi ka edaspidi alates diagnoosimisest kuni terveks tunnistamiseni elukohast lahkuda.

Haigega koos elavad lähikontaktsed tohivad väljaspool elukohta liikuda piiratud ulatuses üksnes juhul, kui neil pole haigustunnuseid. Kodust tohib lahkuda igapäevaseks toimetulekuks hädavajaliku hankimiseks, kui see pole muul viisil võimalik, ja õues viibimiseks, kui võetakse kasutusele kõik meetmed haiguse võimaliku leviku tõkestamiseks ning toimitakse Terviseameti juhiste kohaselt.  Kohustus järgida Terviseameti suuniseid kehtib kõikidele lähikontaktsetele, ka nendele, kes ei ela püsivalt haigega koos!

Samuti tohib inimene lahkuda kodust, kui ta on saanud selleks tervishoiutöötaja või politseiametniku korralduse või tema elu ja tervist ohustava hädajuhtumi korral.

NB! Need, kelle suhtes kehtib eriolukorra ajal kehtestatud isolatsiooni/karantiini nõue, peavad seda täitma kuni määratud tähtaja möödumiseni.

Eelmine luguPõllumajanduskoja tasuta bussid viivad avatud taludesse sellelgi aastal
Järgmine luguTaimekasvatajate ja mesinike ühised pingutused on vilja kandnud