77pealise maatõugu piimakarjaga on Viktoria Gošovski tõusnud Eestimaal suurimaks maatõu aretajaks, kaitstes missioonitundeliselt kohalikku põlistõugu.
“Kui läksin panka, et laenata raha uue lauda ehituseks, siis maakarja kasvatamise eest laenu ei saanud, kuna maakari lüpsab vähem,” teatas noor perenaine Viktoria Gošovski. Ta tõi esile, et kohaliku rahvusliku loomatõu pidamine tõu säilitamise huvides on ärimeeste silmis null.
“Minult küsiti, et peate küll ohustatud põlistõugu, aga mis on teie äriidee, mis raha sisse toob,” rääkis Viktoria. Selliste takistuste vastu põrkas maaülikooli veterinaarmeditsiini eriala lõpetanud noor naine, kes on sihiks võtnud maatõu säilitamise ja aretamise.
Eestimaal on 715 puhtatõulist maakarja lehma. Eesti maatõug on Eesti vanim kohalikku päritolu aborigeensest karjast aretatud piimaveise tõug ja väikese arvukuse tõttu ohustatud tõu staatuses. Nii ongi kõige efektiivsem tõu säilitamise strateegia selle tõu hoidmine aktiivses kasutamises.
Need imearmsad valkjaspunased loomad on väga visad, peavad kaua karjas vastu ja lüpsavad rammusat piima, Viktoria näol on maakarja kasvatajad saanud endale südika noore eestvedaja. “Maatõug on ju Eesti kultuuripärand, peame seda säilitama!” rõhutas Viktoria Gošovski.
Kolis karja teise maakonda
Aastaid pidas Ilse Gošovski koos abikaasa Mihhailiga Aedevahe talus Harjumaal tunnustatud maakarja tõufarmi. Kui tütar Viktoria lõpetas maaülikooli, andis ema kogu talupidamise üle tütrele. Viktoria asutas osaühingu Muuluka Farm, nüüd on 27aastane Viktoria Gošovski noorim maakarjakasvataja Eestimaal – täis hakkamist ja indu, et see kiratsev tootmisharu hoopis uuele tasandile viia.
Viktoria selgitas, et esialgne plaan oligi Aedevahe tallu uus maakarja laut ehitada.
Paraku ei tulnud valdade liitmine uue lauda ehitamisele kasuks, asjaajamine hakkas venima. Pangad aga andsid soovituse, et suurendage karja holsteini tõuga, muidu laenu ei saa. Nii võetigi Aedevahe tallu juurde holsteini ja eesti punast tõugu veiseid, kari paisus 140pealiseks ega mahtunud enam talulauta ära.
“Meil oli vaja kiiresti leida alternatiivne lahendus. Nii jõudsime Piirsalu lauta,” selgitas ema Ilse Gošovski.
“Suur julgus oli loomi kolida, see oli päris keeruline protsess,” selgitas Viktoria. Enne oli neil tavaline lõas pidamisega torusselüpsi laut ja nüüd moodne vabapidamislaut.
Uus rendilaut asub Aedevahe talust 56 km kaugusel Läänemaal ja nii käib osa pererahvast iga päev ühest maakonnast teise lehmi lüpsmas ja loomi talitamas: mehed teevad Harjumaal silo, naised lüpsavad Läänemaal lehmi.
Loe edasi Maalehest.
Aasta Põllumees 2020 kandidaat VIKTORIA GOŠOVSKI
Muuluka Farm OÜ
Läänemaa, Harjumaa
Piimakarjakasvatus
77 Eesti maatõugu puhtatõulist piimalehma, 75 eesti punast ja eesti holsteini tõugu lehma
Maad kasutatakse 600 ha, rohumaad, karjamaad
5 palgatöölist