AP 2013: Väino Veersalu lambad hooldavad Lahemaad

Väino Veersalu lambad hooldavad LahemaadIisaka Lambakasvatus- ja Käsitöötalus aretatud eesti mustapealised lambad pügavad Lahemaa Rahvuspargi loopealseid ja on pälvinud parima aretuskarja tiitli. “Kõige tähtsam siin talus on lambakasvatus,” teatab peremees Väino Veersalu. Lambakasvatust rõhutab peremees seetõttu, et Iisaka talu on saanud kuulsaks ka käsitöö poolest: pere teeb kõike, mida lambast saab – nii villa kui naha – käsitööks. Kuusalu vallas Uuri külas Iisaka talu karjamaadel nosivad uted, karjatamiskohad on piiratud nii arhailise roigasaia kui kiviaiaga. Põhja-Eestile iseloomulikult on kandilised kiviklibud üksteise peale sirgesse ritta surutud – on ju siitkandi maastik eelkõige paene ja kivine. Iisaka talu pere karjatab lambaid Lahemaa Rahvuspargi loopealsetel aladel. “See on väga tähtis, et suudame lammastega neid poollooduslikke kooslusi, loopealseid säilitada, et nad ei võsastuks,” räägib peremees. Edasi loe Maalehest.

Kandidaat Väino Veersalu, Iisaka Lamba­kasvatus- ja Käsitöötalu

Kuusalu vald, Harjumaa.
Lambakasvatus.
Eesti mustapealise lamba aretuskari. Ligi 90 tõukarja utte, kuni 10 tõujäära.
Tõuuttede ja -jäärade müük.
Maad omandis 42,5 ha.
Poollooduslike koosluste hooldamine Lahemaa Rahvuspargis.
Lambavillatooted (kindad-sokid, villapadjad ja -tekid, lambanahad).
Villatoodete müük Tallinna poodides ning laatadel, pere peab Kuusalus oma käsitööpoodi.
Kommentaar Külli Vikat, Eesti Lambakasvatajate Seltsi tegevjuht
“Iisaka lambakasvatustalu peremees Väino Veersalu on Eesti Lambakasvatajate Seltsi liige, samuti jõudluskontrolli liige ja tema lambad on hinnatud aretuskarja staatuse vääriliseks. Väino ja Mare Veersalu on aastate jooksul kõvasti edasi arenenud, nad on õppinud, arutlenud ja oma karja täiendusi teinud, nii et nende kari on oluliselt paranenud. Olen näinud selle karja arengut just aretuse osas. Siin on arvesse võetud ka lambakasvatajate seltsi soovitusi ja talu peremees on kasutanud õigeid ristamisskeeme, nii et tulemused on vilja kandnud. Lisaks tehakse ka käsitööd ja pere suudab ennast ise ära majandada. Oma igapäeva-tegemistes on Väino Veersalu väga järjekindel ja töökas.”

Eelmine luguPõhja- ja Baltimaade põllumajandusorganisatsioonid tegid EL nõukogule ettepaneku tagada biokütuste turu stabiilne areng
Järgmine luguMaaelu arengukavas tuleb rohkem tähelepanu pöörata toidutootmise konkurentsivõimele