Saaremaa Ökoküla ASi tegevjuht Koit Kull kasvatab rannaaladel ja Vilsandil 1600 lammast, hooldades rannakarjamaid ja kasutades lambakasvatuses uusimat tehnoloogiat. Lahetaguse külas ürgse looduse rüpes avaneb idülliline vaatepilt – taamal loksuv meri, kaldajoonel kivimürakate vahel nosib rohtu lambakari. “Kui ostsime 1999. aastal rannapiirkonda 40 hektarit maad, oli siin kinnikasvanud vana rannakarjamaa. Siis tekkiski idee, et jaotame maa ära – ühelt poolt söövad lambad selle rannaala puhtaks, teisele poole rajame Lääne-Saaremaale arhitektuuriliselt omase vana rannaküla,” räägib Koit Kull, kes juhatab Saaremaa suurimat lambakasvatusettevõtet. Edasi loe Maalehest..
KANDIDAAT KOIT KULL
Saaremaa Ökoküla AS
– Salme vald, Saaremaa.
– Lambakasvatus, eesti tumedapealine lambakari.
– Põhikari ligi 1000 utte, koos noorkarjaga üle 1600 lamba.
– Sertifitseeritud mahepõllumajanduslik tootja.
– Maad kasutatakse 1003 ha, sh rendimaa 797 ha.
– Lammaste karjatamisega rannaalade keskkonna taastamine.
– Tallede ja lammaste müük tõuloomadena ja lihaks, villa müük ligi 3 tonni aastas.
– Ökoturism, majutusteenus rannakülades.
– Lambakasvatuses kasutusel uusim tehnoloogia.
– 7 töötajat.
KOMMENTAAR
JEKATERINA NÄÄLIK
Saarte Nõuandekeskuse taimekasvatuskonsulent
Koit Kull on väga avatud inimene ja igale uuele asjale aldis. Nõustan teda juba mitmendat aastat. Ta on vajanud nii mahe- kui keskkonnaalast nõuannet, samuti nõu taimekasvatuse alal.
Ta peab väga oluliseks rohumaade uuendamist,
et saada lammastele vajalikku saaki.
Lisaks on Koit Kull väga täpne. Dokumendid on tal alati korras, mis on põllmeeste juures haruldane. Oma lambaid peab ta mahedalt ja hooldab neid karjatades ka poollooduslikke kooslusi.
Näiteks Vilsandi saarel on tal tohutud alad lammastega hooldada. Selle jaoks on inimestega vaja kokkuleppeid sõlmida. Kullil on kokkulepete sõlmimine alati õnnestunud, sest ta on hea suhtleja.