Aita vähendada bürokraatiat!

Järjest keerukamaks muutuvad nõuded, dubleerivad aruandlused ja killustunud toetusskeemid on üha tõsisemaks takistuseks Eesti põllumajandusele ja toidutootmise järjepidevusele. Kui iga tootja peab lisaks oma igapäevase tegevuse st. tootmise kõrval olema ka oma ettevõttes täiskohaga jurist, konsultant ja andmesisestaja, on midagi valesti.

Euroopa Komisjon ja Eesti Vabariigi Valitsus on viimastel kuudel kinnitanud, et  halduskoormuse vähendamine on prioriteet. See tähendab, et meil on tekkinud aken, kus bürokraatia tegeliku mõju esiletoomise saab loodetavasti viia ka potentsiaalsete muutusteni. Kuid selleks, et muutused oleksid sisulised, peavad otsustajad olema valmis kuulma ilma vastu argumenteerimata otsest praktikute tagasisidet.

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda on võtnud vedada algatuse, mille eesmärk on kaardistada bürokraatia probleemkohad oma sektorites ja seda meie liikmete abiga ning koostöös teiste sektori esindusorganisatsioonidega. Soovime teada, millised regulatsioonid, aruanded, kontrollid või muud riiklikud protseduurid tekitavad kõige enam segadust, tarbetut ajakulu või topelt kohustusi. Otsime vastust küsimustele – kas süsteemid võiksid olla paremini omavahel seotud? Milline osa aruandlusest võiks toimuda automaatselt? Kas toetuste taotlemine muutunud niivõrd keeruliseks, et väiketootjatel pole enam jaksu jätkamiseks?

Oleme  koostanud küsimustiku, mille kaudu iga sektori ettevõtja saab märkida ära oma kogemused ja ettepanekud:

Küsimustik on leitav SIIN

Tagasiside aitab meil koondada konkreetseid, sisulisi ettepanekuid, mida kasutada suhtluses riigi ja Euroopa institutsioonidega. Meie eesmärk on poliitikakujundajateni viia mitte ainult kriitika selle kohta, et halduskoormus sektoris on meeletu, vaid tahame pakkuda konkreetseid lahendusi, mis vähendavad sektoris bürokraatiat ning aitavad meil kõigil kogutavat infot paremini kasutada, seda nii erinevate tasandite otsustusprotsessides kui regulatsioonide mõjude hindamistel.

Meie eesmärk ei ole muuta põllumajandus, toidutootmine või maaettevõtlus vabaks igasugusest regulatsioonist ja aruannetest. Kuid nõuded peavad olema mõistlikud, arusaadavad ja proportsionaalsed ning eelkõige tagama kõigile võrdsed tingimused. On oluline, et ettevõtja saaks igapäevaselt tegeleda peaasjalikult oma põhitööga ega kulutaks aega liigsetele protseduurilistele ülesannetele.

Kutsun kõiki toidutootjaid üles seda hetke ära kasutama. Andke meile teada, kus te näete võimalusi bürokraatia vähendamiseks. Samuti kutsun teisi valdkondlike organisatsioone üles liituma algatusega ja julgustama oma liikmeid küsimustikule vastama.

Soovi korral võite oma kogemuse jagada ka häälsõnumina, saates selle EPKK WhatsAppi kontaktile: +372 51964675

 

Kerli Ats, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esinaine

Foto: pixabay.com

Eelmine luguSuu – ja sõrataudi levik Euroopas seisuga 07.04
Järgmine luguBalti riigid rõhutavad suu- ja sõrataudi ennetuseks 48 tunni reeglit farmikülastustele