Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse liige Vahur Tõnissoo andis 30. juunil Olustveres toimunud aktusel kutsetunnistused üle 71-le noorele põlumehele, kes lõpetasid tänavu Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli põllumajanduserialad. Tõnissoo tervitas aktusel viibijaid koja, põllumeeste ja talupidajate poolt ning rõhutas oma sõnavõtus, et põllumehe amet on maailma kõige tähtsam amet: “Kõik inimesed soovivad vähemalt kolm korda päevas süüa. Selleks tuleb põllumeestel kõvasti pingutada, et leib, liha ja piim igapäevaselt meie inimeste laual oleks.”
Tõnissoo pani koolilõpetajatele südamele: “Teie hulgas on terve rida noori, kes pärast kooli lõpetamist jätkavad tööd põllumajanduses. Hoidke põllumeeste lippu kõrgel! Eesti toit peab eestimaalaste lauale jääma igaveseks. See on võimalik ainult siis, kui nooremad vahetavad sujuvalt välja vanema põlvkonna tegijad.”
“Probleem on selles, et meie põllumeeste keskmine vanus on liiga kõrge, et tagada põllumajanduse jätkusuutlikus. Põlvkondade vahetus Eesti põllumajanduses on üks olulisemaid eesseisvaid tegevusi. Paljudel vanadel tegijatel puudub oskus noortele asjad õigel ajal üle anda. Kui vanad on ükskord fakti ees, et edasi minna enam ei saa, siis võib olla juba lootusetult hilja, sest noored on leidnud endale teised tööd ja tegemised,” rõhutas Tõnissoo.
Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda kavatseb lähiaastatel panustada kõvasti sellesse, et põllumajandus, talupidamine ja maal elamine noorte seas populaarne oleks. Parim laste kasvatamise koht on maakodu. Vaja on pingutada selle nimel, et noored asuksid linnadest maale elama ja töötama.
Koja juhatuses põllumajandusvaldkonna eest vastutav Tõnissoo märkis Olustveres sedagi, et just praegu on meie maal kõige valgemad ööd. Elu tundub nagu lust ja lillepidu, kuid nagu igal aastal, ei kesta see kaua. Suvele järgneb sügis ja sügisele talv. Koolis õpitut on põllumehel aga kõige rohkem vaja just siis, kui ilm mängib vingerpussi, majandus on languses ja turud madalal ehk ööd on pikad ja päevad lühikesed.”
Tõnissoo viitas ka elukestva õppe olulisusele. “Kui meie maal tuleb laps koolist koju, siis tavaliselt küsitakse, kuidas koolis läks? Vahemere idakaldal asuv raamaturahvas küsib aga koolist kojusaabunud lapse käest: Mida sa täna koolis õppisid? Mille poolest sa targemaks said? Need on väga olulised küsimused. Nüüd, kui teil on kool lõpetatud, ärge katsugegi mõelda, et õppimine on lõppenud. Õppimine on elukestev tegevus. Koda korraldab rohkesti koolitusi, õppepäevi, seminare, foorumeid ja konverentse just selleks, et teie ametialaselt terve elu tasemel oleksite.”
“Üks asi, mida meil kõigil veel kõvasti õppida tuleb on inimestevaheline koostöö ja ühistuline tegevus. Ühenduses peitub tohutu jõud ja andmisrõõm on kõige suurem rõõm! Aidakem üksteist niipalju kui võimalik ja kui seda teha ei ole võimalik, siis ärme tee kellelegi halba, ei keha, ei kõne, ei meelega,” võttis Tõnissoo oma kõne Olustveres kokku.
Vaata pilte Olustvere kooli lõpuaktuselt: