Parim piimakarjakasvataja, OÜ Nigula Piim loomakasvatusjuht Tiina Roosalu suutis 500pealise piimakarja aastalüpsi mõne aastaga tõsta üle kümne tonni lehma kohta ja plaanib nüüd piimakarja veelgi suurendada. Tänavu pälvis Maaelu Edendamise Sihtasutuselt parima piimakarjakasvataja tiitli Tiina Roosalu, tuues esmakordselt nii kõrge tiitli Läänemaale. Ei soosi ju siinne kiduram loodus nii väga põllumajanduslikke rekordeid. Ometi on AS Maag Grupile kuuluv põllumajandusettevõte OÜ Nigula Piim ikka olnud paremate piimatootjate seas.
Kui Tiina Roosalu 2008. aastal siinsesse Leediküla farmi loomakasvatusjuhina tööle asus, siis juba järgmisest aastast pälvis Nigula Piim Läänemaa parima piimakarja tiitli. Sestpeale ongi see Läänemaa piimatootjate kõrgeim tunnustus ikka siia firmasse jõudnud.
“Tiinal on väga pikaajaline töökogemus, ta on hästi positiivne inimene, oskab saavutada suurepäraseid tulemusi,” kiitis kolleegi Nigula Piima OÜ tegevjuht Väino Narusk.
Vissid hoolsa käe all
Tiina Roosalu on Läänemaal kasvanud ja jõudnud ringiga kodukanti tagasi. Pärast põllumajandusülikooli lõpetamist asus ta algul tööle Piirsalu farmi, siis töötas Harjumaal Kindluse ASis, hiljem õppis raamatupidamist, töötades ka raamatupidajana aktsiaseltsis Magnum.
“Vahepeal mõtlesin, et loobun üldse loomakasvatusest, aga siis kutsus Väino Narusk mind Nigula Piima tööle. Nüüd vastutangi kõige eest siin farmis, et loomad oleks söönud, inimesed töötaksid ja kõik toimiks,” rääkis Roosalu.
Ta meenutas, et kui tema Leediküla farmi tööle tuli, lüpsid lehmad umbes 7000 kg aastas, veel sama aasta lõpus saavutati väljalüpsiks juba 8000 kg. Sestpeale ongi Tiina Roosalu oskusliku juhtimise all paranenud loomade toodang, söötmine muudetud täpsemaks, samuti on pööratud suuremat tähelepanu tõuaretusele.
“Loomasööt ja palgad on kaks asja, mille pealt me kokku ei hoia – need peavad jääma samaks,” rõhutas Nigula Piima loomakasvatusjuht.
Tema kabineti seintel on reas tunnustused Läänemaa parima piimakarja eest, nende kõrval vissivõistlustelt saadud aukirjad ja rosetid.
Värskeim tunnustus tuli tänavu 1. juulil, kui Eesti Põllumajandusmuuseumi ja Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu vissivõistlustel tunnistati parimaks Eesti holsteini tõugu lehmaks Nigula Piima OÜ karja lehm Siili.
“Võitsime üle Eesti, see on päris suur tunnustus kogu meie lauda kollektiivile,” rõõmustas Roosalu. Eelmisel aastal võideti samuti esikoht noorte loomade arvestuses, täiskasvanud lehmade arvestuses pälviti 3. koht.
“Vissivõistluste lehmad peavad ilusad olema, aga kel on ilus udar, see annab ka palju piima,” selgitas Roosalu.
Leediküla uus farmikompleks ehitati 2005. aastal, 2011 rekonstrueeriti investeeringutoetuste abil veiselaut, 2012. aastal ehitati uus vasikalaut 230 loomale. Laudamajandus on eeskujulikus korras, märkimisväärselt puhtad on nii lautade siseruumid kui ka vasikalaut. Hoolsa perenaise kätt on märgata igal sammul. Nii vaadatakse loomade puhul lisaks kõrgele toodangule ka tervist, välimust ja heaolu.
Loomakasvatusjuht selgitas, et piimatoodangu tõusu annab eelkõige üha paremini valmistatud silo.
“Oleme uuendanud silotehnoloogiat, rajame järgmisel aastal ka uued siloaugud, püüame igal aastal üha paremini silo teha,” rääkis Roosalu, kes ise koostab loomadele ka söödaratsiooni.
Ta rõhutas, et loomasööda pealt nad kokku ei hoia, küll aga püüavad üha kokkuhoidlikumalt, täpsemalt majandada. Näiteks tellitakse söödalisandeid täpselt, et ei oleks tohutuid söödajääke, samuti koostatakse söödaratsioon loomagruppide kaupa, sest nii tuleb odavam.
Jõusööda osakaalu loomade ratsioonis vähendatud ei ole. Otra ja nisu ostetakse ümberkaudsete põllumeeste käest, sest firmal on kasutuses vaid 1000 ha rohumaad, lisaks varutakse rapsikooki, soja, maisi, mineraale ja muid komponente.
“Üritame pigem naturaalsete söötadega hakkama saada, et lisandeid oleks võimalikult vähe. Kui lehmad saavad tasakaalustatud toitu, siis on ka tervis hea,” selgitas loomakasvatusjuht. Lisaks on laudas tööl veterinaararst, kes pidevalt hoiab loomade tervisel silma peal.
“Kui teed kõiki asju väga täpselt, siis tulebki kokkuhoid.”
Unistavad laienemisest
Ehkki kuulutakse Maag Gruppi, tuleb Nigula Piimas iseseisvalt majandada ja piimanduskriis praeguse madala hinnaga sunnib ka Nigula Piima juhte otsima kõikvõimalikke kokkuhoiukohti.
“Investeeringuid me eriti teha ei saa. Lihtsalt elame oma igapäevast elu ja sellegipoolest raha ei jätku,” nentis Tiina Roosalu. Lisades, et ometi peetakse laienemisplaane, mis eeldab ka uue lauda ehitust ja robotite kasutusele võttu.
“Plaanis on mõne aasta pärast piimakarja laiendada, mitmed ümberkaudsed farmid lõpetavad, oleme mõelnud, et võiks neilt loomi osta,” arutles Roosalu. Siiani mujalt loomi juurde ostetud ei ole, tänavu jäetakse tiined mullikad müümata, et oma karjast juurdekasvu saada.
Nigula Piima tegevjuhi Väino Naruski sõnul on plaanid tehtud lähema viie aasta peale, et Leedikülas lüpstaks juba 600 lehma. Kõik need plaanid aga eeldavad, et piimahind tõuseb, sest ülimadala hinnaga on oluline olemasolevat seisu säilitada.
“Meie oma loomi maha ei müü, meil on tugev kari, ilusad loomad, ja karjaaretus on sellele kindlasti kaasa aidanud,” kinnitas Tiina Roosalu.
Edasi loe Maalehest.