„Rohepöörde kontekstis seisab maailm silmitsi vastanduvate soovidega. Põllumajandus on seejuures üheks võtmevaldkonnaks. Kuigi tootjatelt jõuab toit lauale, seostatakse seda ka keskkonnaprobleemidega – taimekaitsevahendite ja saastega,“ ütles Eesti Põllumajandus- Kaubanduskoja põllumajandusvaldkonna juht Ragnar Viikoja Arvamusfestivali arutelul „Kestlik põllumajandus rohepöörde kontekstis“.
„Rohepööre puudutab kogu ühiskonda tervikuna ning on tähtis, et läbi taoliste arutelude Eesti toidutootjate rolli ka ühiskonnas peegeldada. Sellised arutelud aitavad olla kursis tootjate valukohtadega,“ rääkis Viikoja.
Arutelu kattis rohepöörde valupunkte Eesti põllumajandussektori ja ühiskonna kui terviku kontekstis. Esile kerkis rida küsimusi: mis seisus on Eesti põllumajanduspoliitika ning mis on peamised väljakutsed kestlike eesmärkide saavutamisel? Kas Eesti toidujulgeolek on tagatud ning kuidas tulevikus kriiside mõju paremini ära hoida? Mis roll on taimekaitsevahenditel kestliku põllumajanduse edendamisel ja kas kestlikkus ja rohepööre on samasuunalised püüdlused?
Neile ja paljudele teiste küsimuste leidsid vastused Sigmar Suu (Maaeluministeeriumi taimetervise osakonna juhataja), Ragnar Viikoja (Põllumajandus-Kaubanduskoja põllumajandusvaldkonna juht), Evelin Hillep (Eesti Taimekaitse Assotsiatsiooni tegevjuht), Karl Lindam (Aru Põllumajanduse OÜ juhatuse liige). Vestlust vedas Elo Ellermaa.
Arutelu „Kestlik põllumajandus rohepöörde kontekstis“ on täies mahus kuulatav SIIT.
Viikoja sõnul toob festival kokku inimesi erinevatelt eluvaldkondadelt ning on platvormiks ühiskonna ja otsustajate ühendamisel. „Tänu laiapõhjalisele teemadevalikule annab festival võimaluse vahetada mõtteid ühiskonna jaoks olulistel teemadel ning saata sõnum otsustajateni,“ sõnas ta.
Paides käis arutelusid kuulamas 10 000 inimest huvilisi ning jagus kõigile väga mitmekesiste teemadega arutelualale ja toidetud said kõik 20 teemaala. Arutelusid peeti väga mitmekesistel teemadel ning leidus aruteluformaate kus lisaks ekspertidele said sõna ka festivali külastajad. Teemasid jagus vaimsest tervisest, poliitikast ning julgeolukust rohelise tuleviku ja põllumajanduseni.
Esimest korda toimus Arvamusfestival 2013. aastal, siis koondusid Paidesse kokku Eestist ja maailmast hoolivad inimesed erinevatest kogukondadest, et luua tasakaaluka arutelu abil paremat arusaamist iseendast, üksteisest ja maailmast. Tänavu 11. ja 12. augustil toimunud, järjekorras juba üheteistkümnendal Arvamusfestivalil leidis aset ligi 150 arutelu, lisaks hulganisti töötubasid, kontserte ja muid kultuurisündmusi.