Venemaa poolt alustatud laiaulatuslik sõda Ukrainas ja hübriidsõjana energiakriisi tekitamine Euroopas on segi paisanud ka puiduturu ning toonud kaasa arvestatava volatiilsuse ja ebakindluse hindades.
Heiki Hepneri koostatud, Erametsakeskuse puiduturu ülevaatest selgub, et eelneva kvartaliga võrreldes langes teises kvartalis hind männipalkidel 3-4% ja kuusepalkidel 5-6%. Langus on aga teatud mõttes petlik, sest see on tulnud hinnarekordite pealt. Aastaga võrreldes on männipalk ikkagi kallinenud ca 30%, männipeenpalk 23%, kuusepalk 10% ja kuusepeenpalk 15%.
Erinevalt okaspuupalkidest on lehtpuu jämesortimentide hinnad jätkuvalt kallinenud. Teise kvartaliga kasvas hind kasepakul ligi 15%, kasepalgil 20%, haavapalgil 32% ja lepapalgil 26%. See tähendab taas uusi absoluutseid hinnarekordeid. Võrreldes aastatagusega on kasv olnud suurem kui okaspuupalkidel.
Paberipuiduturul kõikide sortide hinnad jätkuvalt kasvasid. Kolme kuuga on männipuit kallinenud ca 25%, kuusepuit 23%, kasepuit 19% ja haavapuit 27%. Kallimaks sordiks on jätkuvalt kasepaberipuit. Odavaimaks sordiks on haavapuit, kuid ka siin on hind erakordselt kõrge. Aastataguse ajaga võrreldes on hinnakasv olnud erakordselt suur, kõikide sortide hinnad on kasvanud enam kui kaks korda.
Ei ole ilmselt üllatus, et ka küttepuidu hinnatrend on jätkuvalt ülespoole läinud. Esimese suurema hüppe tegi küttepuidu hind tänavu märtsis kui ta tõusis veebruariga võrreldes enam kui 12 €/tm. Teine suurem hüpe toimus juba mais ning ka juunis tehti väikene korrektuur. Aastatagusega võrreldes on küttepuidu hind tõusnud 119% ehk ligi 30 €/tm võrra.
Loe põhjalikumat Heiki Hepneri koostatud 2022. aasta II kvartali puiduturu ülevaadet.