28. veebruarist 1. märtsini toimus Kaunases projekti “BalticBiomass4Value – bioloogilistel ressurssidel põhinevate väärtusahelate potentsiaali kasutamine” avakoosolek. Projekti rahastatakse Interreg Baltic Sea Region programmist. Projektis osaleb 17 organisatsiooni kaheksast Läänemere äärsest riigist.
„Biomajanduse arendamisel on suur potentsiaal majanduskasvu ja uute töökohtade loomisel ning lisasissetulekute kindlustamisel põllumajandus- ja metsandussektoris. Samuti on biomajandusel oluline roll keskkonnahoidlikkuse suurendamisel, aga ka taastumatutest loodusvaradest sõltuvuse ning kasvuhoonegaaside õhkupaiskamise vähendamisel. Biomajanduse arengu ja edu aluseks on lähenemine, kus toimub koostöö ettevõttete, teadus- ja haridussektori ning otsustajate vahel,“ ütles Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus.
2021. aasta juunini kestva projekti Eesti poolsed partnerid on Eesti Maaülikool, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda ja Maaeluministeerium. Projekti eesmärgiks on suurendada Läänemere piirkonna avaliku ja erasektori osaliste suutlikkust toota bioenergiat keskkonnasäästlikumalt ja konkurentsivõimelisemalt, kasutades energiatootmiseks uusi biomassi allikaid (sh bioloogilised jäätmed), samuti kasutada bioenergia tootmise kõrval võimalusi suure väärtusega biotoodete arendamiseks.
Projekti käigus kaardistatakse erinevatest allikatest pärit biomass (põllumajandus, toidu- ja söödatööstus, metsandus, puidutööstus, olmejäätmed, reoveesetted, kalandus, vetikad), selle logistika, erinevad biomassi väärindamise tehnoloogiad ja väärtusahelad, et teha kindlaks bioenergia tootmise parimad tavad ja potentsiaal biomassi tõhusama ning säästvama kasutuselevõtu kohta Läänemere piirkonnas. Projekt keskendub küll eelkõige bioenergiale, kuid ühtlasi uuritakse ka biomassi kasutamise teisi võimalusi biotoodete arendamiseks (toit, sööt, väetised, kemikaalid, kosmeetika ja muud kasutusalad). Läänemere piirkonna riikide koostöö aluseks on sarnased bioloogilised ressursid, samas kui nende väärindamiseks kasutatakse erinevaid tehnoloogiaid ja ärimudeleid.