Siseviimistlus ja konstruktsioonid

Siseviimistlus ja konstruktsioonid

Eelmine
Järgmine

Õigusaktides on sageli kasutatud väljendeid “piisav”, “kergesti puhastatav” jms. Seetõttu on valitud siseviimistlusmaterjalide ja konstruktsioonide puhul tähtis, kui kergesti on need pestavad, puhastatavad ja desinfitseeritavad, et tagada piisav hügieenitase.

  • Laed peavad olema ehitatud ja viimistletud eesmärgiga vältida mustuse kogunemist ning minimeerida kondensatsioonivee teket, soovimatu hallituse kasvu ja osakeste pudenemist. Kondensvee tekkimise vältimiseks ei ole soovitav kasutada metalli. Elektrikaablite rennid, valgustite kandurid jms lae-alused kommunikatsioonid peavad olema paigutatud selliselt, et oleks võimalik nende regulaarne ja hõlbus puhastamine.
  • Seinad peavad olema heas seisukorras, kergesti puhastatavad ja vajaduse korral desinfitseeritavad.  Selleks tuleb kastutada veekindlaid, mitteimavaid  ja -kooruvaid, heledavärvilisi, pestavaid ja mittetoksilisi materjale.  Seinapind peab olema toimingutest tingitud asjakohase kõrguseni sile, kui käitleja ei suuda ei tõenda järelevalveametnikule teistsuguste materjalide kasutamise sobivust.  Seinte ja põrandate ühenduskohad võiksid olla kumerad, mis võimaldab paremini puhastada.
  • Põrandad peavad olema heas seisukorras ning kergesti puhastatavad ja vajaduse korral desinfitseeritavad. Põrandamaterjalide valikul tuleb lähtuda järgmistest kriteeriumitest:
    kasutussagedus; kas ala on märg või kuiv; millist puhastamise viisi kasutatakse; kas on kemikaalidele vastupidav; milline on aluspõranda materjal. Selleks kasutatakse veekindlat, mitteimavat, pestavat ja mittetoksilist materjali või materjale, mille sobivust suudab käitleja järelevalveametnikule tõendada. Kui on asjakohane, peavad põrandad võimaldama piisavat pinnalt äravoolu.
  • Uksed, aknad, trepid ja platvormid. Käitlemisruumi ukse pind peab olema sile, kergesti puhastatav ja vajaduse korral desinfitseeritav. Trepid, redelid ja platvormid peavad olema valmistatud materjalist, mis on kergesti puhastatavad ega põhjusta toidu saastumist. Käitlemisruumi uksed ja aknad peavad sulguma tihedalt ning nende ümbrus peab olema pragudeta. Käitlemisruumi aknad ja teised avad peavad olema ehitatud nii, et oleks välditud mustuse kogunemine. Väliskeskkonda avanevate akende ja teiste avade puhul tuleb kasutada putukavõrke, mida saab kergesti eemaldada ja puhastada. Kui avatud akna tõttu võib toit saastuda, tuleb käitlemise ajal hoida aken suletud. Vajaduse korral  võib kasutada kaitset otsese päikesevalguse eest, kuna see tõstab liigselt ruumide sisetemperatuuri. Aknalauad ruumides võiksid olla väikese kaldega, et neid ei saaks kasutada riiulite või panipaigana.
Eelmine
Järgmine