AP kandidaat 2019: Seakasvataja Aare Kalsoni Rotaksi lihapoed koguvad kuulsust

Fotol: Aare Karlson, autor: Sven Arbet

Mitu kriisi üle elanud seakasvataja Aare Kalson on rajanud oma tootmisahela laudast lauale. Aastas töödeldakse erisugusteks lihatoodeteks 16 000 omakasvatatud siga.

“Olen terve elu tegelnud seakasvatusega,” teatab seakasvataja ja Rotaksi lihapoodide omanik Aare Kalson, kel EPA veterinaari diplom taskus ja töökogemust seafarmides juba alates 1980. aastate algusest. “Meie farmides kasvab 9000 siga, neist osa on Lääne-Virumaal, osa Tartumaal.”

Väike-Maarjas SF Pandivere farmis toodetakse põrsaid, kes kasvatatakse üles Tartumaal, sealt jõuavad need Vasula lihatööstusesse.

Kogu lihatootmisahel alates emiste seemendamisest, põrsaste üleskasvatamisest kuni sigade tapmise, lihatoodete valmistamise ja müügini on Aare Kalsoni juhtida.

“Oleme erandlik firma. Mitte keegi teine ei tee seakasvatuses seemendusest müügini täies mahus kõiki tsükleid ise,” teatab Kalson.

Vene kriis sundis suunda muutma

Kõige hullemad ajad olid Kalsoni sõnul seakasvatuses siis, kui algas Vene kriis ja piir pandi kinni. “Meil läksid sead algul Venemaale, aga kui Vene piir kinni läks, olime valiku ees, kas vahetada elukutset või hakata ise oma toodet väärindama,” meenutas Kalson. Algul olid nad tõesti šokis, aga nüüd tagantjärele vaadates oli selline seis isegi kasulik – see sundis tegutsema ja oma lihatööstust rajama.

Siis järgnesid seakatkuaastad, mis Kalsoni hinnangul ei olnud nende firmale nii rasked kui Vene piiri sulgemine. “Oleme suutnud kõiki bio­ohu­tuse nõudeid täita ja see on aidanud katku eemale hoida. Vahepeal oli katk väga kriitiliselt meie lähedal ja ümber, olime kõige hullemas tsoonis.”

Algul avas seakasvatusfirma Vasulas oma väikese müügipunkti, kust hakkas värsket liha müüma. Paari aasta pärast jõuti juba oma lihatööstuse ehituseni, see avas uksed 2016. aastal. Laienema hakkas ka kaupluseosa. Nüüd on endine seafarm täielikult renoveeritud: ühes osas on tapamaja ja lihatööstus, teises osas avar müügisaal, kulinaariaosakond ja kohvik-restoran.

“Viisime oma seakasvatuse Vasula keskusest kaugemale Vedule, et kõiki bioohutusnõudeid täita,” selgitab peremees. Loe edasi Maalehest.

Marika Oeselg, MESi nõuandeteenistuse loomakasvatuskonsulent:

Aare Kalson on ettevõtja, kellel ideedest puudust ei ole. Tema tehtud otsused ja investeeringud on ennast alati õigustanud, ettevõtmised käivitatud ja eri tegevusi arendatakse ning täiustatakse. Paljud kaastöötajad on öelnud, et Aare on mees, kes ajab asju rahulikult ja peab sõna. Kindlasti ei tahaks jätta kiitmata sealiha kvaliteeti ja sellest valmistatud toodete ehedat maitset.

Kandidaat Aare Kalson

  • SF Pandivere OÜ
  • Tartumaa, Lääne-Virumaa
  • Seakasvatus. 9000 siga mitmes farmis.
  • Lihatööstus. Tooted Rotaksi kaubamärgi all: vorstid, kotletid, šašlõkid, värske liha.
  • Neli Rotaksi poodi Vasulas, Tartus ja Ahjal.
  • Maad on 700 ha.
  • Mitmes ettevõttes 85 töötajat.
Eelmine luguAP kandidaat 2019: Gustav Põldmaa põllul kasvavad kuninglikud kartulisordid
Järgmine luguPõllumehed ja politsei ootavad vihjeid põllumajandusmasinate GPS- ja muude lisaseadmete varguste kohta