AP 2019 kandidaat: Mart Kullamaa leiutas muheda mee

Fotol: Mart Kullamaa

Mart Kullamaa rajas koos mõttekaaslastega osaühingu Muhe Mesi, kus mesilaste korjealad on Pandivere kõrgustiku liigirikkas looduses ja meesõpradele vurritatakse igal aastal Ebavere tootmiskeskuses umbes 30 tonni mett.

“Eestis toodetakse mett vähem, kui me ise tarbime,” teatas Mart Kullamaa, viidates, et mesinduses arenguruumi on. Suvekuudel on tal oma mesitarude keskel kõige kibekiiremad tööpäevad, et meie toidulauale kodumaist mett ikka jaguks.

Noor mees alustas hobimesinikuna ja on aastatega tõusnud kutseliseks meetootjaks. Tänavu kevadel valiti ta Eesti Kutseliste Mesinike Ühingu juhatuse esimeheks.

Mart Kullamaa ostis ligi kümme aastat tagasi kunagise Väike-Maarja kolhoosi söökla ja rajas sinna moodsa meekeskuse. Kõigis ettevõtmistes on tal abiks sõbrad ja koostööpartnerid Sander Sulane, Harro Rannamets ja abikaasa Els-Maria.

Kullamaa selgitas, et OÜ Muhe Mesi tegutseb juba kümme aastat mõttekaaslaste ühisjõul kui katusorganisatsioon: mahemett toodetakse Eesti suurimas mahemesilas, OÜs Ehe Mesi Harro Rannametsa juhtimisel. Sander Sulase juhitav Artisan Honey OÜ aga tegeleb pakendamise ja ekspordiga.

Kullamaa on mesindusmaailmas initsiatiivikas tegutseja. Eesti Kutseliste Mesinike Ühingu juhatuse esimehena on ta mesinike eestkõneleja ja seisab nende õiguste eest igal rindel.

“Minu peamine missioon on see, et Eestis oleks hea mesindusega tegeleda. See hõlmab nii looduskeskkonda kui ka regulatsioone, mida riik seab loomade pidamisele ning toidutootmisele,” selgitas Kullamaa oma tööd mesinike ühingus.

Ehitusinsenerist mesinikuks

Mesinik meenutas, kuidas ta alustas hobimesindusega juba 12aastaselt. Alguses sai ta kingiks neli mesilasperet, kellega tegelemine oli nii paeluv ja tore, et viis kutselise mesinduseni. “Hobist on saanud elukutse, olen mesinduses juba 20 aastat,” sõnas ta.

Kullamaa on lõpetanud Tallinna tehnikaülikooli 2011. aastal ehitusinsenerina ning hiljem õppinud Olustvere teenindus- ja maamajanduskoolis mesinikuks.

“Mart on väga sihikindel ja ambitsioonikas ettevõtja, tema insenerimõtlemine on tulnud meie ettevõtmistele väga kasuks,” kiitis Sander Sulane.

Tootmishoone lähistel hoitakse ainult tõuperesid, kes on vajalikud tõuaretuseks. Nii kasvatab Kullamaa juba kolmandat aastat Taanist toodud Buckfasti tõugu mesilasemade järglasi. Edasi loe Maalehest.

Andres Tamla, MESi nõuandeteenistuse mesinduse konsulent:

Uuendusmeelne noor mesinik. Mart osaleb aktiivselt Eesti Kutseliste Mesinike Ühingu töös, panustades Eesti mesinduse arengusse. Eriti südamelähedane on talle meeturu järelevalve, aus konkurents. Igapäevaselt juhib ta ettevõtet Muhe Mesi, tooteid müüakse suuremates kauplustes. Mesilaste eest hoolitseb Mart vastutustundlikult, et anda oma panus nende jätkusuutlikuks tegevuseks ning ökosüsteemi mitmekesisuse tagamiseks.

Kandidaat Mart Kullamaa

  • Muhe Mesi OÜ
  • Lääne-Virumaa
  • 1200 mesilasperet, neist 400 mahedad.
  • Korjealad 50 grupis Pandivere kõrgustikul.
  • Aastas toodetakse umbes 30 tonni mett.
  • Meemüük suuremates kaubanduskeskustes.
  • 6 töötajat.

Foto: Muhe Mesi Facebooki leht

Eelmine luguPõllumajanduskoja nõukogu otsustas osaleda kindlustusühistu asutamises
Järgmine luguPõllumeeste avalik pöördumine valitsuserakondadele: soodusmääraga kütus on kodumaise toidutootmise konkurentsivõime oluline nurgakivi