Põllumajanduse ja maaelu eelinfo 17. nädalaks

ESMASPÄEV, 24. aprill

24. aprillil korraldab Tartumaa Põllumeeste Liit Pärnus, Nooruse Majas (Roheline 1) pindala ja loomatoetuste infopäeva põllumajandustootjatele. Infopäeva lektoriteks on konsulendid Olavy Sülla ja Hillar Lilleste. Teemad: Muudatused Otsetoetuste (ühtne pindalatoetus, kliima- ja keskkonnatoetus, noore põllumajandustootja toetus), nõuetele vastavuse ja MAK pindala- ja loomatoetuste (põllumajanduslik keskkonnatoetus: keskkonnasõbralik majandamise toetus, piirkondlik mullakaitsetoetus, keskkonnasõbraliku aianduse toetus, kohalikku sorti taimede kasvatamise toetus, ohustatud tõugu looma kasvatamise toetus ja poolloodusliku koosluse hooldamise toetus; mahepõllumajanduse toetused; loomade heaolu toetus; Natura 2000 toetus põllumajandusmaale) nõuetes; Püsirohumaade tagasirajamine; Tuulekaera leviku vältimine; Pindalatoetuste taotluste esitamise ja põldude joonistamise 2017. aasta muudatused e-PRIAs; Administratiivsed ja kohapealsed kontrollid. Registreerimine https://goo.gl/forms/omTVunXAZ7fh0mqQ2 ja merry@kodu.ee või 736 6955.
24. ja 25. aprillil toimub Tartus (Kreutzwaldi 56/1, ruum 305) mentorluse baaskursus. Täpsem info ja registreerumine: https://ois.emu.ee/pls/ois/!tere.tulemast?leht=OK.AY.VP&id_ay_programm=7002&id_ay_toimumine=9808&systeemi_seaded=3,1,12,1.

TEISIPÄEV, 25. aprill
25. aprillil külastab maaeluminister Tarmo Tamm Tartus Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ametit (PRIA) (Tähe 4, Tartu), kus talle tutvustatakse PRIA toimimist, süsteeme ja osakondi.
25. aprillil algusega kell 10 toimub Tartus Eesti Maaülikoolis (Fr. R. Kreutzwaldi 56/1, avatud ülikooli õppeklass III korrusel A 303) tasuline Ühepäevane täiendusõpe Lindude haigused. Koolituse teemad: 1. Lindude nakkushaigused. Lindlate bioohutus. 2. Lindude söötmise ja pidamise olulised küsimused väikemajapidamises. Õppejõud: Aleksander Lember, dotsent, dr (pm) ja Tiiu Saar, dotsent, dr (vet-med). Koolituse hind: 60 eurot. Lähem teave maaülikooli avatud ülikooli kodulehel: http://avatudylikool.emu.ee/taiendope/tahtis/.
25. aprillil algusega kell 10 korraldab Tartumaa Põllumeeste Liit Viljandis, Põllumajandusameti õppeklassis (Vabaduse plats 4, III korrus) pindala ja loomatoetuste infopäeva põllumajandustootjatele. Infopäeva lektoriteks on konsulendid Olavy Sülla ja Hillar Lilleste. Teemad: Muudatused Otsetoetuste (ühtne pindalatoetus, kliima- ja keskkonnatoetus, noore põllumajandustootja toetus), nõuetele vastavuse ja MAK pindala- ja loomatoetuste (põllumajanduslik keskkonnatoetus: keskkonnasõbralik majandamise toetus, piirkondlik mullakaitsetoetus, keskkonnasõbraliku aianduse toetus, kohalikku sorti taimede kasvatamise toetus, ohustatud tõugu looma kasvatamise toetus ja poolloodusliku koosluse hooldamise toetus; mahepõllumajanduse toetused; loomade heaolu toetus; Natura 2000 toetus põllumajandusmaale) nõuetes; Püsirohumaade tagasirajamine; Tuulekaera leviku vältimine; Pindalatoetuste taotluste esitamise ja põldude joonistamise 2017. aasta muudatused e-PRIAs; Administratiivsed ja kohapealsed kontrollid. Registreerimine https://goo.gl/forms/kT0TPU9A2SQcMBRF2 ja merry@kodu.ee või 736 6955.
25. aprillil algusega kell 10 korraldab Tartumaa Põllumeeste Liit Võrus, Võrumaa Toidukeskuses (Koidula 7) pindala ja loomatoetuste infopäeva põllumajandustootjatele. Infopäeva lektoriteks on konsulendid Liia Lust ja Merry Aart. Teemad: Muudatused Otsetoetuste (ühtne pindalatoetus, kliima- ja keskkonnatoetus, noore põllumajandustootja toetus), nõuetele vastavuse ja MAK pindala- ja loomatoetuste (põllumajanduslik keskkonnatoetus: keskkonnasõbralik majandamise toetus, piirkondlik mullakaitsetoetus, keskkonnasõbraliku aianduse toetus, kohalikku sorti taimede kasvatamise toetus, ohustatud tõugu looma kasvatamise toetus ja poolloodusliku koosluse hooldamise toetus; mahepõllumajanduse toetused; loomade heaolu toetus; Natura 2000 toetus põllumajandusmaale) nõuetes; Püsirohumaade tagasirajamine; Tuulekaera leviku vältimine; Pindalatoetuste taotluste esitamise ja põldude joonistamise 2017. aasta muudatused e-PRIAs; Administratiivsed ja kohapealsed kontrollid. Registreerimine https://goo.gl/forms/T3DlW7g4Bcn1GiEO2 ja merry@kodu.ee või 736 6955.

KOLMAPÄEV, 26. aprill
26. aprillil algusega kell 10 toimub Eesti Toiduainetetööstuse Liidu aastakonverents “Milline on Eesti toidu väärtus? Riigile, ettevõtjatele, tarbijatele.” Tallinnas Radisson Blu Olümpia hotellis (Liivalaia 33, Tallinn). Konverentsil esineb ettekandega „Mida vajab Eesti toit – toidupoliitika tulevikusuunad“ maaeluminister Tarmo Tamm ja annab kätte konkursi „Eesti parim toiduaine 2017“ auhinnad. Autasustamistseremoonial osaleb ka president Kersti Kaljulaid. Täpsem info ja registreerimine www.toiduliit.ee, lisainfo telefonil +3726484621.
26. aprillil algusega kell 10 toimub Järvamaa Kutsehariduskeskuse Särevere õppekohas, (peahoones, Tehnikumi 1) lambapügamise koolitus. Täiendav info ja registreerimine: Ruth Türk, ruth.turk@jkhk.ee, 5329 2188, www.jkhk.ee.
26. aprillil algusega kell 10 korraldab Tartumaa Põllumeeste Liit Rapla Kultuurikeskuses (Tallinna mnt 17a, Rapla) pindala ja loomatoetuste infopäeva põllumajandustootjatele. Infopäeva lektoriteks on konsulendid Olavy Sülla ja Hillar Lilleste. Teemad: Muudatused Otsetoetuste (ühtne pindalatoetus, kliima- ja keskkonnatoetus, noore põllumajandustootja toetus), nõuetele vastavuse ja MAK pindala- ja loomatoetuste (põllumajanduslik keskkonnatoetus: keskkonnasõbralik majandamise toetus, piirkondlik mullakaitsetoetus, keskkonnasõbraliku aianduse toetus, kohalikku sorti taimede kasvatamise toetus, ohustatud tõugu looma kasvatamise toetus ja poolloodusliku koosluse hooldamise toetus; mahepõllumajanduse toetused; loomade heaolu toetus; Natura 2000 toetus põllumajandusmaale) nõuetes; Püsirohumaade tagasirajamine; Tuulekaera leviku vältimine; Pindalatoetuste taotluste esitamise ja põldude joonistamise 2017. aasta muudatused e-PRIAs; Administratiivsed ja kohapealsed kontrollid. Registreerimine https://goo.gl/forms/Hf5dRvF33Rcbt4s72 ja merry@kodu.ee või 736 6955.
26. aprillil algusega kell 11 korraldab Eesti Maaülikool Tartumaal Põllumeeste Ühistu Kevili Rõngu viljaterminalis (Piiroja aed, Lossimäe küla, Rõngu vald) tasuta infopäeva teemal: “Nutikad lahendused ja koostöö teadusasutustega”, infopäevale on oodatud kõik ühistegevuse huvilised nii põllumajanduse kui ka metsanduse sektorist. Infopäeva eesmärgiks on parima praktika jagamine. Tutvustatakse nutikaid lahendusi ja jagatakse kogemusi ühistus koostöö ja juhtimise korraldamiseks (suhtlemine, kommunikatsioon, turundus, müük, veebirakendused). Lektoriteks on Põllumeeste Ühistu Kevili juhataja Meelis Annus ja ostujuht Alo Alt ning Rannu Seeme OÜ juhatuse liige Madis Ajaots. Eelregistreerimine kuni 24. aprillini. Lisainfo: liis.volli@emu.ee või tel: +372 51 92 9840 (programmi assistent Liis Võlli).
26. kuni 28. aprillini toimub Tartus, Tartumaa Põllumeeste liidus (Jalaka 48, Tartu) taimekaitse kolmepäevane algkoolitus professionaalsetele taimekaitsevahendite kasutajatele. Algkoolituse peavad läbima ka need, kellel on taimekaitse tunnistuse kehtivus lõppenud (kas või üks päev kehtivusajast üle). Lisainfo ja registreerimine ttl@kodu.ee või 736 6955.

NELJAPÄEV, 27. aprill
27. aprillil algusega kell 10 korraldab Tartumaa Põllumeeste Liit Põlvas kohvikus “Aal” (Tuglase 2) pindala ja loomatoetuste infopäeva põllumajandustootjatele. Infopäeva lektoriteks on konsulendid Ulvi Ajalik ja Toomas Tõrra. Teemad: Muudatused Otsetoetuste (ühtne pindalatoetus, kliima- ja keskkonnatoetus, noore põllumajandustootja toetus), nõuetele vastavuse ja MAK pindala- ja loomatoetuste (põllumajanduslik keskkonnatoetus: keskkonnasõbralik majandamise toetus, piirkondlik mullakaitsetoetus, keskkonnasõbraliku aianduse toetus, kohalikku sorti taimede kasvatamise toetus, ohustatud tõugu looma kasvatamise toetus ja poolloodusliku koosluse hooldamise toetus; mahepõllumajanduse toetused; loomade heaolu toetus; Natura 2000 toetus põllumajandusmaale) nõuetes; Püsirohumaade tagasirajamine; Tuulekaera leviku vältimine; Pindalatoetuste taotluste esitamise ja põldude joonistamise 2017. aasta muudatused e-PRIAs; Administratiivsed ja kohapealsed kontrollid. Registreerimine https://goo.gl/forms/KPqxtv8tOYusDjus1 ja merry@kodu.ee või 736 6955.
27. ja 28. aprillil külastab Eestit Taani-Eesti Kaubanduskoja korraldusel Taani äridelegatsioon. Delegatsiooni koosseisus on ligi 20 firma esindajad, sh ka paar põllumajandusega seotud ettevõtet: Agro Block ApS – www.agroblock.dk – pakub kergeid põllumajanduses kasutatavaid ümbertöödeldud plastist kaste. Ettevõte otsib endale edasimüüjaid, esindajaid ja Ranch Systems Europe ApS – www.ranchsystems.dk – ettevõte pakub põllumajanduses kasutatavaid infotehnoloogilisi lahendusi ning andmete monitooringut, on huvitatud Eestist enda toodete edasimüüja(te), esindaja(te) leidmisest. Ettevõtetega on võimalik kohtuda neljapäeval 27. aprillil kell 15.30-17.00 Ülemiste City-s. Kohtumistele tuleb eelnevalt registreeruda lingil https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf0WURh6vvw5yLTqtU-YiveQ_DXztv-xDMg7VbtclqNcsaxFw/viewform?c=0&w=1.

REEDE, 28. aprill
28. aprillil toimub Jänedal Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) 2020+ kaasamisüritus. ÜPP tuleviku teemalisel kaasamisüritusel räägitakse ÜPP minevikust ja tulevikust, arutletakse põllumajanduse ja maaelu erinevate aspektide üle ning sektori esindusorganisatsioonidel on võimalus tutvustada oma esialgset nägemust ÜPP tulevikust. Sõna saavad Maaeluministeeriumi juhid ja spetsialistid, huvigruppide esindajad ning toimuvad arutelud Eesti seisukohtade kujundamiseks. Euroopa Komisjon kuulutas veebruari algul välja EL ühise põllumajanduspoliitika tuleviku teemal avaliku konsultatsiooni, mille raames oodatakse kõiki oma arvamust avaldama kuni 2. maini. Avaliku konsultatsiooni küsimustikku saab täita eesti keeles Euroopa Komisjoni kodulehel: https://ec.europa.eu/agriculture/consultations/cap-modernising/2017_et. Lisainfo: www.maainfo.ee/ypp-kaasamisyritus-2017.
28. aprillil algusega kell 10 korraldab Eesti Maaülikool tasuta täienduskoolituse Kestvuskatsed ja toidu säilimisajad Tartus (Kreutzwaldi 56/1) põllumajandustoodete tootjatele ja töötlejatele. Sisu: Valmistoodete kestvuskatsed Listeria monocytogenes suhtes; Toidu säilimisaeg ja seda mõjutavad tegurid; Temaatikaga seonduv seadusandlus ja selle tõlgendamine; Toidu realiseerimise ja tarvitamise lõpptähtpäev versus minimaalne säilimisaeg; Toidu säilimisaja määramise põhimõtted; Säilimisaja pikendamise võimalused. Registreerumine ja lähem info maaülikooli avatud ülikooli kodulehel:
http://avatudylikool.emu.ee/taiendope/priauler2016/.

LAUPÄEV, 29. aprill
29. aprillil kell 8-14 toimub esimene üle-eestiline avatud kalasadamate päev. 11 sadamat kutsuvad endale külla, et tutvustada kalandust ja kalasadamate igapäevaelu. Lisainfo: www.avatudsadamad.ee, Triin Heinaste, 6256 108, press@agri.ee.

Uue nädala ürituste kohta saatke palun lühiteave reedeti kella 12-ks e-posti aadressile: info@epkk.ee. Eelinfo koostas Eesti Põllumajandus – Kaubanduskoda.