AP kandidaat 2017 Ivo Eenpalu: tänavu tuleb hea vilja-aasta

ivo-eenpalu-laks-traktorirooli-oma-esimest-poldu-kundma-juba-14aastase-79138944Parima taimekasvataja tiitli pälvinud Ivo Eenpalu hindab viljakasvu järgi, et tänavu võiks põldudelt saada tunduvalt paremat saaki kui mullu.

“Kui vaadata tali- ja suviviljasid, siis praegu oleme vabalt 2015. aasta saagikuse graafikus, saagid on tänavu väga head. Nüüd sõltub kõik sellest, kuidas ilma peab,” selgitab Hellema talu peremees Ivo Eenpalu.

Arukülas, kunagise Aruküla mõisa abihoonetes on selle talu keskus. Ivo vanavanaisa, kunagine riigivanem Kaarel Eenpalu sai Aruküla mõisa abihooned ja maad vabadussõjas osalemise eest. Siin peeti 1925. aastast Hellema õppe- ja katsetalu. Just Kaarel Eenpalu initsiatiivil algatati nimede eestistamine, kodude kaunistamise hoogtöö, võidupüha traditsioon ning ta oli aktiivselt tegev ka omaaegsetes põllumeeste organisatsioonides.

Tänane Hellema talu põldude harija Ivo Eenpalu jätkab väärikalt põllutöödega suguvõsa maadel. 1990. aastatel sai tema ema Anne Eenpalu Hellema talu tagasi. Ivo läks esimest korda juba 14aastase koolipoisina traktorirooli, keegi ei olnud teda õpetanud – kohe traktorirooli ja tööle. Esimene põld oli 3,5 ha, sinna külvas ta kaera.

“Mul oli metallist 20-liitrine kanister, ostsin selle linnast diislit täis ja tulin rongiga Arukülla. Läksin põllu peale kündma, kasvatasin kaera, aga see oli tohutu tegemine,” räägib Hellema talu peremees. Ta meenutab, kuidas esimene põld oli pärast sügiskündi nii ära songitud, orasheina juurikas oli nii võimas, et sellest ei saanud jagu ka isetehtud äkkega.

Aastatega on tulnud oskused ja kogemused. Õppinud on ta õigusteadust, nii et juriidilised teadmised tulevad samuti talumajandamisele kasuks.

Tegutseb mitme valla maad

2006. aastal haris Eenpalu juba 120 hektarit maid, kasvatas nisu, rapsi ja otra. Nüüdseks on haritavat maad juba 1200 hektarit ja põldudel vurab uusim põllutehnika. Osa tehnikast, näiteks 6meetrine külvik Amazone on soetatud PRIAabiga, kaks Case’i kombaini on ostetud omavahenditest. Eenpalu kiidab 2014. aastal soetatud roomikutega Case IH 7230 kombaini võimekust, kuna sellega saab koristada igasuguse niiskuse ja saagikusega vilja ning roomikutega pääseb paremini läbi ka turbamaadest.

Eelmine, heitlike ilmade ja madalate turuhindade tõttu karm vilja-aasta on sundinud teraviljakasvatajaid üha enam mõtlema riskijuhtimisele, et ka raskematel aastatel pinnale jääda.

Nii on ka Ivo Eenpalul taskus mitu riskiplaani – ta ei panusta ainult ühele kaardile, vaid püüab riske jagada, seda nii eri viljakultuuride-sortide kasvatamisel, viljahindade fikseerimisel kui ka logistiliselt tööde juhtimisel.

Tema haritavad põllud on mitmekümne kilomeetri ulatuses laiali üle Harjumaa. Eenpalu harib maad Raasiku, Anija ja Jõelähtme vallas. Põldudel kasvatab ta suvi- ja talinisu, otra, rapsi, uba. Kultuurid on grupeeritud vastavalt sordile ja valmimisajale, et tehnika- ja logistikakulud oleksid madalamad. Loe edasi Maalehest.

Kandidaat Ivo Eenpalu

Hellema OÜ, IVO EENPALU FIE. Raasiku vald, Harjumaa. Teravilja- ja rapsikasvatus. Maad haritakse 1200 ha. Suvi- ja talinisu, raps, uba. Keskmine teraviljasaagikus 5 t/ha, rapsi saagikus 3 t/ha. Nüüdisaegne põllutehnika. Neli töötajat.

MIS TOOB EDU

Riskijuhtimine teraviljakasvatuses. Tasakaalukas majandamine. Töö aluseks on miinimum- ja maksimumplaan.

KOMMENTAAR
Tunnustatud arvamusliider

Ivo Eenpalu on vähem kui kümne aastaga kasvanud tagasihoidlikust, pisut ujedast noortalunikust suure taimekasvatusettevõtte juhiks ja põllumajandusvaldkonna tunnustatud arvamusliidriks.

See tagasihoidlikkus ja rahulik meel iseloomustavad teda nüüdki, aga peale selle on tal ka põllumehele nii vajalikud sihikindlus, töökus ja edasipüüdlikkus. Üle kõige hindan Ivo juures seda, et ta ei hakka ka raskel hetkel kurtma, vaid otsib lahendusi ja tegutseb läbimõeldult, et edaspidi asjad paremini oleksid.

Eelmine luguRukkikuningas lõikab homme juubelipõllult esimese rukkivihu
Järgmine luguKutse infopäevale “Loodusõnnetuses ja katastroofides kahjustunud põllumajandusliku potentsiaali taastamine ning ennetusmeetodite kasutuselevõtmine”